Společnost Synot Tip neuspěla se svou první stížností u Ústavního soudu na vybírání poplatků obcemi za každý loterijní videoterminál. Podle Synotu jsou terminály řízeny z jednoho centrálního systému, takže by se měl odvádět pouze jeden poplatek za každou řídicí jednotku.
Soudci ale stížnost odmítli jako zčásti nepřípustnou a zčásti zjevně neopodstatněnou. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na webu Ústavního soudu, na které poukázal server Aktuálně.cz.
Synot si stěžoval na postup radnice ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, která za třetí čtvrtletí 2011 vyměřila platbu 5000 korun za každý povolený přístroj bez rozlišení, zda šlo o výherní automat nebo centrálně řízený videoterminál.
Podle firmy jsou takové poplatky protiústavní a poškozují podnikání. Ústavní soud to ale v rozhodnutí z 5. června odmítl. Zákon umožňující vybírání poplatků obcemi za každý videoterminál je podle něj v souladu s ústavou a nezasahuje do ústavně zaručených základních práv a svobod.
Ústavní soud navíc označil za nepřípustný návrh společnosti Synot Tip, aby se spor přenesl z Česka k Evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku. Firma to požadovala, protože zákon o místních poplatcích podle ní nebyl prověřen, zda je v souladu s unijními směrnicemi.
Synot ale podle soudu podal tento návrh pozdě, měl ho uplatnit už na začátku celého sporu, píše server.
Před Ústavním soudem stížnost loterijní firmy odmítly Nejvyšší správní soud a krajské soudy v Hradci Králové a kraje Vysočina.
Aktuálně píše, že podle soudců Nejvyššího správního soudu by výklad zákona zastávaný Synotem vedl k tomu, že by hazardní firmy mohly ve městech a obcích umístit neomezený počet videoterminálů a hradily přitom jediný poplatek za centrální jednotku.
Upozornili také, že poplatky vedle příjmu pro obecní pokladny představují také možnost obcí regulovat "negativní dopady spojené s provozem těchto přístrojů, především chorobné gamblerství," cituje server.
Ústavní soud už v červnu 2011 rozhodl, že obce mohou na svém území regulovat nejen běžné automaty, ale i videoloterijní terminály.
Loni v dubnu pak ÚS vyškrtl z novely loterijního zákona ustanovení, které umožňovalo provozovat videoterminály povolené ministerstvem financí až do konce letoška. Umožnil tak obcím, aby urychlily odstranění videoterminálů ze svého území.
Synot podal u českých soudců desítky žalob na vyměření poplatků. Jenom za květen a část června odmítly Nejvyšší správní soud a krajské soudy sedm žalob, napsalo Aktuálně. U správních soudů s podobnými žalobami neuspěly ani firmy Helvet Group, Multigate nebo Forbes Game.
Synot také podle dřívějších informací Hospodářských novin podal prostřednictvím profesního sdružení SPELOS kvůli českým loterijním zákonům stížnost k Evropské komisi, která se týká i videoterminálů. Kyperská společnost Synot Internationl Limited také zvažuje arbitráž na ochranu investic.
Češi loni podle serveru na videoterminálech prosázeli 87 miliard korun, v klasických automatech 25 miliard Kč.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist