Petr Bendl má s komunální politikou letité zkušenosti. V minulosti byl například středočeským hejtmanem a v 90. letech pak starostou nedalekého Kladna.

Nyní je možné, že se tento přední politik stane lídrem kandidátky ODS v podzimních komunálních volbách v Bratronicích na Kladensku. 

Ačkoliv mnozí místní považují Bendla ve funkci starosty za hotovou věc, on podle svých slov žádné takové ambice nemá. "Chtěl bych obci pomáhat jen jako člen zastupitelstva," uvedl Bendl, který si v Dolním Bezděkově, patřícím pod Bratronice, nedávno pořídil a zrekonstruoval dům. Nad tím, kdo povede v obci s 900 obyvateli kandidátku občanských demokratů, se podle Bendla stále vznáší otazník. 

 
 
Petr Bendl v politice

Mezi lety 1994 až 1998 byl Petr Bendl starostou města Kladna.

Ve volbách v roce 1998 byl poprvé zvolen za ODS do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

V letech 2000 až 2008 působil jako hejtman Středočeského kraje.

Od roku 2002 do roku 2010 zastával pozici místopředsedy ODS.

Od ledna do května 2009 byl ministrem dopravy ve vládě Mirka Topolánka.

Mezi lety 2011 až 2013 byl ministrem zemědělství ve vládě Petra Nečase.

Od voleb 2010 působí opět jako poslanec za ODS v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

Zatímco někteří obyvatelé Bratronic přijali zprávu o Bendlově kandidatuře s nelibostí, jiní ji uvítali. "Určitě ho budu volit, aspoň tady udělá pořádek," uvedla jedna z místních žen. 

V obecních volbách chce kandidovat také současný hejtman kraje Josef Řihák, a to za sociální demokracii. Řihák, který povede ČSSD do volebního klání v Příbrami, se ale již dříve nechal slyšet, že o funkci starosty, kterou v minulosti zastával, usilovat nechce.

Raději hodlá setrvat v hejtmanské funkci a jeho cílem je obhájit mandát v Senátu, který zastává již od roku 2008.

V minulých komunálních volbách v Bratronicích zvítězila ODS se ziskem více než 40 procent hlasů. V zastupitelstvu obce tak získala čtyři křesla, a to včetně pozice starostky.

Tři mandáty získalo Sdružení nezávislých kandidátů a dvě křesla zástupci KSČM a nezařazených kandidátů.

Související