Poprvé v historii Soudního dvora EU (SDEU) bude Česko do Lucemburku vysílat svého generálního advokáta. Podobná šance poslat do významné unijní instituce svého zástupce se přitom nebude hned tak opakovat. „Je to jedinečná příležitost, protože dalšího generálního advokáta bychom měli získat až za 28 let,“ říká Michal Tomášek, šéf katedry evropského práva při Univerzitě Karlově.

Prestižní pozice se totiž obsazuje jednou za šest let a střídají se na ní kandidáti členských zemí podle toho, jak jdou za sebou v abecedě. Nyní má takzvaný Soudní dvůr (součást SDEU) devět generálních advokátů, od příštího podzimu jich bude jedenáct. Díky navýšení počtu dostane Česko, společně s Bulharskem, svou příležitost o něco dříve, původně na českého adepta měla přijít řada v roce 2018.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.