Netradiční způsob, jak upozorňovat na zbytečné utrácení ministerstev, zvolil náměstek ministra financí Andreje Babiše (ANO) a auditor Lukáš Wagenknecht. Když objeví nějakou podivnost, informuje o ní na Twitteru.

Wagenknecht začal tweetovat před týdnem, když na sociální síť napsal, že s týmem ministerstva financí dokončuje audity na jednotlivých resortech. "Bude to zajímavé počtení. Nikoho asi nepřekvapí, že ne zrovna radostné," dodal.

O pár dní později začal být konkrétní. "Na MF (ministerstvu financí, pozn. red.) je 1 300 zaměstnanců, 1 500 tiskáren a chtěli koupit dalších 200. Tak si šetření nepředstavuji," sdělil.

A v noci na čtvrtek přišel s dalším odhalením. Když se šel podívat do skladu ministerstva financí na nevyužité tiskárny, našel sto nepoužitých notebooků. Hned se tímto objevem pochlubil na Twitteru a tentokrát jako důkaz přidal i fotku.

"Mně přijde přirozené ukázat na něco, co je nelogické. Pokud to na internetu nebude a všichni to budeme tutlat, tak se nic nestane. Proto jsem to tam dal," vysvětluje Lukáš Wagenknecht serveru IHNED.cz, proč ukazuje zbytečné utrácení zrovna přes Twitter.

"S notebooky mám problém, že tam nějakou dobu leží, čekají na nějaké doplnění nebo opravu a nejsou využívány. Tak jsem udělal fotku a dal jsem ji na Twitter, protože já osobně to nechápu a vadí mi to," dodává náměstek.

LUKÁŠ WAGENKNECHT

Zkušený auditor prošel několika firmami. Proslavil se především odhalením miliardových nesrovnalostí v ROP Severozápad nebo audity problematických zakázek v ústecké Krajské zdravotní. Od 3. 2. 2014 pracuje na ministerstvu financí.

Aktuálně už řeší, kdo jejich nákup zadal. Zároveň se věnuje i zmiňovaným tiskárnám, kterých je v budově víc než zaměstnanců. Ministerstvo je postupně předává školám.

Ministr financí Andrej Babiš nemá s Wagenknechtovou iniciativou zveřejňovat vše na Twitteru problém. "Říkali jsme, že budeme otevření a budeme o nesmyslech a utrácení našich předchůdců na úřadech informovat. Nic proti tomu tedy nemám, taky si občas rád 'tweetnu'," řekl Babiš serveru IHNED.cz.

Spolu se svým náměstkem hodlá brzy zveřejnit výsledek auditů, které proběhly na několika ministerstvech právě pod dozorem Wagenknechta. Tiskovou konferenci plánují na začátek června.

Více o Lukáši Wagenknechtovi si přečtěte také v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se