Nejsilnější pozici v Evropském parlamentu obhájila Evropská strana lidová (EPP). Posílili komunisté i nejvíc euroskeptická frakce Evropa svobody a demokracie.

Středopravicoví lidovci zůstávají v europarlamentu nejsilnější skupinou. Ztratili sice 60 mandátů, ale důvodem může být i celkové snížení křesel ze 766 na 751. V novém volebním období bude lidovců 212. K EPP míří například CDU-CSU německé kancléřky Angely Merkelové, ale také čtyři zástupci TOP 09 a tři zástupci KDU-ČSL. 

Evropská strana lidová staví na podpoře malých a středních podniků. Kromě jiného prosazuje přísnější kontrolu rozpočtů jednotlivých států, rozpočtový pakt by podle ní měly mít členské země zahrnutý ve svých ústavách.

Lidovci by i tentokrát mohli mít předsedu komise. Josého Manuela Barrosa by vystřídal bývalý lucemburský premiér Jean-Claud Juncker, který už se o funkci přihlásil. Poprvé totiž musí být při výběru předsedy přihlédnuto k výsledkům voleb a bude ho volit parlament. (O složité pozici Junckera ve volbě na předsedu Evropské komise si přečtěte zde.)

Váš prohlížeč je bohužel zastaralý a nepodporuje interaktivní vizualizace. Doporučujeme jej aktualizovat, stáhnout jiný nebo použít Google Chrome Frame – na to nepotřebujete souhlas IT oddělení :-)

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se