Příchod strategického investora do průmyslové zóny Triangle u Žatce může urychlit dostavbu rychlostní silnice R7. Po jednání se zástupci Ústeckého kraje to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Zastupitelstvo Ústeckého kraje tento týden schválilo prodej pozemků v zóně jihokorejské gumárenské firmě Nexen. Společnost chce v první vlně investovat v zóně 22,8 miliardy korun. V továrně zaměstná zhruba tisíc lidí.

O dostavbu R7 usiluje vedení Ústeckého kraje. Silnice je hotová od zóny Triangle po státní hranice s Německem. Od zóny až ke Slanému je jen dvouproudová. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos se zahájením výstavby na dalším úseku nepočítá. Pokud Nexen do zóny skutečně přijde, bude to podle Sobotky impuls k tomu, aby se vláda dostavbou silnice zabývala.

"To bude silná pobídka a motivace, aby stát zrychlil další přípravu výstavby R7, která zlepší dopravní obslužnost této zóny," řekl Sobotka. Lepší dopravní obslužnost by podle premiéra mohla přilákat další investory. "Pokud zlepšíme dopravní obslužnost, tak se zvýší šance, že celou zónu obsadíme," doplnil Sobotka.

Investiční smlouvou se společností Nexen se podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka bude vláda zabývat na začátku června. Řešit bude i kompenzace pro Ústecký kraj.

Ten za nižší cenu pozemků požaduje jako kompenzaci rozdílu asi 260 milionů korun po státu 304 milionů na přímé investice spojené se vstupem Nexenu do Trianglu a necelých 100 milionů na další plánované investice v průmyslové zóně, které s příchodem jihokorejské společnosti přímo nesouvisí. 

"Bude to muset schválit vláda, tu částku. Není to částka okamžitá, je rozložená do několika let," řekl Mládek.

Pokud by kompenzace vláda neschválila, smlouva s investorem by byla neplatná, jak řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný.

Premiér Sobotka a ministr průmyslu Mládek (oba ČSSD) do průmyslové zóny Triangle přijedou v pátek, aby jednali s ústeckým hejtmanem Ondřejem Bubeníčkem (KSČM). "Chci s premiérem mluvit o garancích, které nám byly na zastupitelstvu dány," řekl ČTK Bubeníček.

Zastupitelé schválili prodej pozemků v zóně Triangle za cenu jedno euro (27,5 koruny) za metr čtvereční. Standardní cena je 400 korun za metr čtvereční. Loni v listopadu zastupitelé schválili cenu v rozmezí 150 až 350 korun za metr čtvereční. Při jednání s jihokorejským partnerem tak kraj v rámci investiční pobídky ještě výrazně slevil.

Celková investice společnosti Nexen by v další vlně mohla dosáhnout až 40 miliard korun. Práci by mohlo najít až 2300 lidí. pokud by se tak stalo, šlo by o největší zahraniční investici v Česku.

V Ústeckém kraji je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost, v dubnu dosáhla 11,3 procenta. Bez práce bylo 64.820 lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist