Ministerstvo zdravotnictví vydalo seznam doporučených potravin do školních bufetů a automatů. Jsou na něm saláty, celozrnné pečivo či jogurty, na pití pak voda, čaj nebo mléko. Ministerstvo zdravotnictví na zlepšení stravování ve školách spolupracuje s ministerstvem školství, které chce nezdravé svačiny ve školách zakázat.

"Je potřeba znova apelovat nejen na rodiče, aby dbali na to, co jejich děti konzumují, ale také na ředitele škol, aby co možná nejvíce omezili přístup dětí k extrémně nevhodným potravinám, jakými jsou slazené nápoje, nejrůznější čokoládové tyčinky, smažené brambůrky a podobně," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Podle studie hygienické služby na 493 školách přitom právě tyto potraviny tvoří hlavní část nabídky kantýn a automatů. V 82 procentech automatů jsou nabízeny limonády, ve 12 procentech pak dokonce kofeinové nápoje. K jídlu pak 86 procent automatů nabízí balené cukrovinky, ve více než polovině automatů jsou k mání krekry a sušenky.

Ministerstvo zdravotnictví nově doporučuje, aby se ve školách nabízelo ovoce a zelenina, ořechy a semínka a z pečiva třeba bagety plněné kvalitními pomazánkami a masem. Na pití pak ministerstvo doporučuje kromě vody z vodovodu i ovocné šťávy, minerálky nebo kysané mléčné nápoje. Ministr by zároveň chtěl, aby se do kantýn a automatů dostávaly ve větší míře potraviny lokálních producentů.

Nezdravé potraviny a nápoje chce ministerstvo školství zakázat vyhláškou, platit by mohla od příštího školního roku nebo od roku 2015. Pokud by byl problém s vypovězením smlouvy na automat ve škole, dostanou ředitelé přechodnou lhůtu, dokdy toto vyřešit. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) zároveň s ministerstvem zdravotnictví a Českou lékařskou komorou spolupracuje také na obnovení preventivních lékařských prohlídek ve školách.

"Základ je v rodině," míní ale odbornice na školní stravování Alena Strosserová. Když budou mít děti svačinu z domu, nebudou mít potřebu kupovat si pamlsky v automatech. Připomněla také, že žáci si mohou nezdravou svačinu koupit i mimo školu. Doporučení ministerstva ohledně vhodných potravin by navíc provozovatelé nemuseli respektovat. Strosserová ale míní, že pokud budou děti z domova zvyklé na zdravou stravu, nabídka podobného jídla v automatech je může oslovit a bude lepší než tučné či slazené pochutiny.

Opatření mají podporovat zdravý životní styl a snižovat dětskou obezitu. Podle Němečka je totiž obézní až pětina hochů a deset procent dívek. Ministr také upozornil, že snižování obezity v populaci má i ekonomický dopad. Pokud by se obezita snížila o pět procent, ušetřily by se prý ve zdravotnictví ročně dvě miliardy korun.

"Kromě opatření ohledně doplňkového stravování ve školách se kontroly hygieny letos intenzivněji zaměří na školní jídelny, zvlášť co se týká kvality a skladby potravin," dodal Němeček. Pro školy i veřejnost navíc vyšla metodika ohledně toho, jak by měla vypadat zdravá školní svačina.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist