V květnových volbách do europarlamentu bude soutěžit o hlasy voličů 857 kandidátů. Více než pět set z nich se pyšní nějakým titulem před nebo za jménem.

Některé kandidátky jsou tituly téměř přeplněné. Například TOP 09 a Starostové mají z 28 kandidátů pouze jednoho – Jiřího Kočandrleho – který titul nemá. Naopak tři jejich kandidáti mají po třech titulech a dva dokonce po čtyřech. 

Podle TOP 09 to souvisí s tím, že do voleb vybírá odborníky, kteří mají co nabídnout. Nicméně to podle ní nemusí nutně být podmíněno právě akademickým titulem. 

V celkových číslech, která vyplývají z kandidátních listin, se ukazuje, že 354 kandidátů nemá žádný titul, 175 je inženýry a 152 kandidátů používá titul magistr. Naopak profesorů, docentů nebo doktorů pedagogiky se do Bruselu příliš nehrne.

Tituly kandidátů do EurovolebZ parlamentních stran je výrazné ANO, které má 57 procent kandidátů inženýry a 21% s titulem Ph.D. "Já celý svůj život titul nepoužívám. Možná nějakým pochybením, se můj titulem na volebních materiálech objevuje, ale já ho nepoužívám. Jestli titul někdo má nehrálo žádnou roli," řekl k výběru kandidátů do eurovoleb lídr ANO Pavel Telička. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se