Rozhodnutí americké internetové firmy Amazon upustit od výstavby distribučního centra za zhruba 2,7 miliardy korun v Brně může podle analytiků Českou republiku poškodit. Firma však podle některých z nich jednání s městem a developery podcenila.

"Je velká škoda, že Česká republika přijde o tak velkou investici a nová pracovní místa, která zde mohla vzniknout. S velkou pravděpodobností je získá některá ze sousedních zemí," prohlásila Jitka Kvartková z realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

Podle ní mohou tuto situaci okolní země využít i v budoucnu. "Při lákání zahraničních investorů mohou poukazovat na neúspěch Amazonu v České republice," uvedla Kvartková.

Podle analytika společnosti Patria Finance Davida Marka utrpí hlavně pověst Česka. "Nenalezení cesty, jak poskytnout firmě Amazon podmínky k její investici v Brně, není dobrá vizitka pro Českou republiku. V žebříčcích konkurenceschopnosti Česko v posledních letech klesá a jednou z hlavních příčin je byrokracie. Potíže Amazonu bohužel potvrzují, že se tento trend nezměnil," podotkl Marek.

Vedoucí oddělení průmyslových nemovitostí v realitní poradenské společnosti CBRE Filip Kozák však upozornil na to, že americká firma mohla přípravu své investice podcenit. "Projekt Amazonu se rozsahem vymyká běžným investicím. Amazon si na celý proces měl vyhradit více času a projekt s městem, zastupiteli a developery začít projednávat daleko dříve. Také si měl najmout zkušené poradce v oblasti průmyslových realit," myslí si Kozák.

Podle něj se menší investoři podobného osudu obávat nemusejí. "Ostatní investoři, kteří hledají haly menších rozměrů, se vůbec nemusí investice bát. Ve většině regionů Česka je místní zastupitelé uvítají s otevřenou náručí. V poslední době jsme spíše svědky velice pozitivního přístupu veřejné sféry k průmyslovému developmentu na předem schválených průmyslových zónách," tvrdí Kozák.

Brno však i podle Kozáka k oblíbeným cílům investorů nejspíš patřit nebude. "Dlouhodobě se totiž potýká s nedostatkem připravených průmyslových ploch," dodal.

Americký internetový obchod Amazon chtěl původně stavět logistický sklad v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa. Za takřka 2,7 miliardy korun by tam vyrostla hala o velikosti 95 tisíc metrů čtverečních, v níž by našlo práci přes 1500 lidí. Proti tomu se ale třikrát postavili brněnští zastupitelé. Při posledním hlasování se pro příchod Amazonu vyslovilo 25 zastupitelů z 55. Amazon ve středu oznámil, že už nepočítá se stavbou centra v Brně. Zvažuje jiné alternativy ve střední Evropě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist