Ministr financí Andrej Babiš (ANO) premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) vzkázal, že ho může odvolat, nebo si vybrat jiného koaličního partnera, pokud mu vadí jeho vlastnictví Agrofertu.

Babiš tak v neděli v pořadu Pressklub rádia Frekvence 1 reagoval na nedávnou Sobotkovu výzvu, aby ukončil své podnikání a byl nadále jen politikem.

Šéf hnutí ANO zopakoval, že už nepodniká a je jen majitelem Agrofertu. Firmu prodávat nehodlá.

"Pokud to panu premiérovi vadí, nechť mě odvolá, nebo nechť si najde lepšího koaličního partnera," nechal se slyšet Babiš. Řekl, že neví, o co premiérovi jde, protože on "maká" pro stát. Opět také vyjádřil přesvědčení, že Sobotka netuší, co to je podnikat.

Debatu, do níž se posléze zapojil i prezident Miloš Zeman, otevřel premiér v pátek dopoledne, když prohlásil, že nejčistším řešením by bylo, kdyby Babiš ukončil své podnikání a věnoval se jen politice. Jinak se podle něj šéf hnutí ANO musí vyvarovat střetu zájmů, za který ho ve čtvrtek kritizovala i členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Babiš odmítá, že by ve střetu zájmů byl.

V rozhovoru pro rádio Frekvence 1 se Andrej Babiš vyjádřil také k obecným rozdílům mezi sebou a ostatními politiky.

"Velký rozdíl mezi Sobotkou a mnou je v tom, že já stále vystupuji stejně a mluvím stejně, v soukromí, na koaliční radě, s vámi, stále stejně. Ti politici, oni do těch médií mluví jiným způsobem," řekl.

Sobotka mu proto prý nikdy osobně neřekne, že by měl přestat podnikat, učinil tak jen přes média.

Dostalo se i na nedávné kontroverzní výroky ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Na dotaz, zda si stále myslí, že je Válková dobrá manažerka, Babiš odpověděl: "Já si myslím, že je to čestná žena." Válková je podle něj naivní, ale po odborné stránce kompetentní.

Válková, kterou ANO do vlády nominovalo, v nedávném rozhovoru pro server Echo24 uvedla, že se Čechům za nacistické okupace "zas tolik nedělo". V pozdějším prohlášení upřesnila, že to mínila jako porovnání s Polskem či Sovětským svazem. Zdůraznila také, že dění v protektorátu považuje za naprosto neomluvitelné.