Nejčistším řešením by bylo, kdyby ministr financí Andrej Babiš (ANO) ukončil své podnikání a věnoval se jen politice. Myslí si to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Určitě z hlediska čistoty, z hlediska toho, abychom nebyli konfrontováni s těmi dotazy na možný střet zájmů, tak nejjednodušší by bylo, kdyby pan Babiš ukončil své podnikatelské aktivity a nadále se věnoval pouze politice," řekl Sobotka na tiskové konferenci.

Babiše ve čtvrtek kritizovala členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová, která s kolegy přijela prověřovat chyby v kontrole a auditech fondů EU.

Podle političky by se měl Babiš, jehož firmy prý dostaly 2,6 milionu eur (71 milionů korun) z evropských fondů, jako ministr svých firem vzdát.

Babiš v reakci řekl, že už nepodniká a firmu prodávat nehodlá. Sobotka podle něj možná netuší, co to znamená podnikat.

"Já nepodnikám, já jsem majitel sto procent akcií Agrofertu a nepodnikám," řekl Babiš. "Já jsem je (podnikatelské aktivity) ukončil, možná si toho pan premiér nevšiml. A možná pan premiér netuší, co je to podnikat, tak v tom je ta kontroverze," dodal.

Nyní prý podniká pouze ve prospěch státu. Svou firmu Babiš prodávat nehodlá, protože ji léta budoval. Perspektivně prý navíc nechce být politikem. Vyjádřil také přesvědčení, že již udělal vše, aby se vyhnul kontroverzním okolo střetu zájmů.

Sobotka také v pátek řekl, že Babišova prohlášení na adresu médií nejsou součástí politiky vlády. Ministr financí se totiž v pondělí opřel do zpravodajského serveru Echo24.cz. Jeho slova vyzněla tak, že investor webu Jan Klenor by se mohl stát cílem finanční kontroly. Babiš se ve čtvrtek za svá slova omluvil.