Miloš Zeman ve středu během slavnostního zasedání ve Štrasburku poprvé z pozice prezidenta ČR promluvil k poslancům Evropského parlamentu.

V desetiminutovém projevu vysvětlil, co je a co není jeho "evropským snem".

"Můj evropský sen neobsahuje bláznivé stěhování Evropského parlamentu z Bruselu do Štrasburku a naopak," uvedl v první části své řeči.

Europoslanci odměnili Zemanovu kritiku unijní byrokracie potleskem.

Součástí evropského snu českého prezidenta údajně nejsou také nesmyslné směrnice. Zmínil například tu o energeticky úsporných žárovkách.

"Jednu mám doma na chalupě a vypadá to tam jako na hřbitově nebo v márnici," přirovnal Zeman.

"Můj evropský sen nezahrnuje steak v ústředí Evropské komise, který vypadá a také chutná jako žvýkačka," podotkl dále.

Zemanův projev si můžete poslechnout zde:

Evropská unie podle něj potřebuje naopak společná pravidla v oblasti zahraniční či enviromentální politiky, společnou evropskou armádu nebo společnou fiskální politiku.

Názor Petra Honzejka

Miloš Zeman v europarlamentu pronesl velmi slušný projev. Sebevědomý, neservilní, empatický. Zmínil problémy eurobyrokracie, ale na rozdíl od českých eurofobů chápe, že nejsou podstatou integrace. Evropa je dle Zemana především kulturní volba; je dobře, že Evropa díky němu ví, že je to i volba Česka.  Pochybnosti vzbuzuje způsob, kterým chce Zeman svůj "evropský sen" naplnit. Chce jednotné daně, což je míra integrace, do které z dobrých důvodů nedospěly ani USA. Ale znovu: Je dobře, že po žlučovitém poučování Václava Klause europoslanci zjistili, že Česko dokáže vyprodukovat i elity, jejichž horizont se neomezuje na boj proti úsporným žárovkám a za pomazánkové máslo.  

V té souvislosti Miloš Zeman zmínil, že je příznivcem eura a chtěl by, aby ho Česko přijalo tak brzy, jak jen bude možné. Reálný je podle něj horizont dvou až pěti let, dodal později.

"Ti, kteří kritizují euro, mají jenom strach z neznámého. Já si myslím, že euro je stabilizační faktor ekonomického rozvoje," řekl Zeman.

Přestože uniformita je podle něj šedá a nudná, a proto je proti "společnému evropskému sýru a společnému evropskému pivu", věří prý Miloš Zeman, že Evropská unie je dobrá věc.

V sídle Evropského parlamentu uvítal prezidenta Zemana jeho předseda Martin Schulz.

Zeman mu předal fotbalový míč s podpisem někdejšího československého fotbalového reprezentanta Antonína Panenky, od Schulze dostal na oplátku mapu ze 16. století.

Český prezident rovněž pozval šéfa europarlamentu na návštěvu do Prahy.

Po projevu, který Miloš Zeman přednesl v angličtině, následovala tisková konference, jíž se zúčastnil i Schulz.

"Vztahy mezi Českou republikou a Evropským parlamentem jsou nyní na takové úrovni, na které by měly být," uvedl Schulz.

Prezidenta dále čeká setkání s našimi europoslanci a vernisáž výstavy o kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Český prezident měl původně hovořit v Evropském parlamentu loni v listopadu, cestu ale musel odložit kvůli úrazu.

Nyní je tak posledním, kdo vystoupí k EP před květnovými eurovolbami.

Naposledy mluvil k plénu jako český prezident Václav Klaus před pěti lety. Někteří europoslanci přerušovali Klausův euroskeptický projev potleskem, další na něj hlasitě bučeli, jiní dokonce opustili zasedací sál.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.