Helena Válková (ANO), nová ministryně spravedlnosti, chce odvolat Petra Dohnala z funkce generálního ředitele Vězeňské služby.

Hlavním důvodem je nespokojenost s přístupem vedení k zajištění kontroly, kterou ministryně nařídila.

Dohnal na situaci reagoval s tím, že o možném odvolání věděl dopředu a jde jen o účelové odstranění nepohodlného člověka. 

"Ještě než zasedla nová ministryně do úřadu, jsem začal registrovat, že mnou zastávaná funkce je nabízena k dispozici, že jsou v této souvislosti oslovování někteří mí podřízení - ředitelé věznic," řekl Dohnal

Na pátečním jednání ho údajně vyzvala, aby neprodleně odešel. Když nesouhlasil, předala mu dokument o zahájení řízení o odvolání. Důvody jsou podle naprosto nepřesvědčivé a podá trestní oznámení pro pomluvu. 

Kontrole, která začala tento týden v pondělí, podle svých slov nejenže nebránil, naopak vyčlenil zvláštního pracovníka a nabídl každý týden jednání, na kterém by se zhodnotily průběžné výsledky. 

Dohnal je šéfem Vězeňské služby od prosince 2012, kdy ho jmenoval exministr Pavel Blažek (ODS). Ve funkci nahradil Jiřího Treglera, kterému předtím dělal náměstka. Vzhledem k tomu, že už jako náměstek zastával funkci s nejvyšší služební hodností, nemuselo ministerstvo spravedlnosti uskutečnit na post ředitele výběrové řízení.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádal Válkovou, aby mu nejpozději do pondělí sdělila, co jí vedlo k jeho odvolání. Podle něj dochází k personálnímu sporu a Dohnal není úplně srozuměn s důvody, které ministryně uvádí. 

"Byl bych velmi nerad, aby vznikla situace, která by kopírovala krizi ve vedení policie, kdy jsme tu v jeden čas měli dva policejní prezidenty. Věřím, že paní ministryně má všechno podloženo a vše dostatečně rozmyšleno," řekl premiér v neděli v Otázkách Václava Moravce.

Dohnal vystudoval psychologii na univerzitě v Olomouci a ve vězeňství pracuje od počátku 90. let. Začínal jako strážný v pankrácké věznici, kde postupně prošel řadou výkonných funkcí, mimo jiné vedl oddělení prevence a stížností.

V létě 2007 byl jmenován nejprve náměstkem ředitele Vazební věznice Praha-Pankrác a od října 2007 do konce srpna následujícího roku toto zařízení vedl. Poté se stal prvním náměstkem generálního ředitele. Loni v říjnu se dočkal hodnosti generála, u příležitosti státního svátku jej jmenoval prezident Miloš Zeman.

Vězeňská služba je ozbrojený bezpečnostní sbor, který zajišťuje především výkon trestu odnětí svobody, vazby a zabezpečovací detence. Řídí ji generální ředitel, kterého jmenuje a odvolává ministr spravedlnosti. Ředitel ministrovi odpovídá za činnost Vězeňské služby.