Nová česká vláda prosadí elektronickou evidenci tržeb podnikatelů a plánuje zavést účtenkovou loterii.

Po schůzce se slovenským ministrem financí Peterem Kažimírem to ve čtvrtek v Bratislavě řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Ten se během návštěvy Slovenska zajímal o opatření, která jednobarevný kabinet premiéra Roberta Fica používá proti daňovým únikům.

"Součástí programu nové koalice v České republice je elektronická registrace tržeb a velmi rádi bychom ji doplnili i účtenkovou loterií, která formou hry vtahuje spotřebitele do laické pomoci státu při kontrole účtenek a při boji s daňovými úniky," řekl Sobotka novinářům.

Doplnil, že v příštím roce by se měla uskutečnit technologická příprava na zavedení nového způsobu evidence tržeb.

"Předpokládám, že pokud vše půjde dobře, systém elektronické evidence by mohl fungovat od roku 2016. V nějaké fázi, až to bude technologické možné, by se k němu mohla přidat účtenková loterie. Ten náběh by v optimistické variantě mohl být během roku 2016," řekl Sobotka.

Stát podle něj počítá s tím, že transakce ze všech pokladních terminálů by se zapisovaly do centrálního úložiště dat na ministerstvu financí. Takový systém by byl modernější než na Slovensku, kde se údaje o tržbách ukládají pouze do paměti každé registrační pokladny.

Slovenské úřady se po nástupu současné vlády zaměřily hlavně na potírání úniků na dani z přidané hodnoty, která má největší podíl na daňových příjmech státu.

Omezení podvodů s DPH si úřady slibují od zavedení křížové kontroly faktur nebo od účtenkové loterie, která má pomocí finančních nebo věcných cen motivovat Slováky, aby při placení za nákup zboží a služeb vyžadovali od prodejců pokladní doklad.

Slovensko také zpřísnilo podmínky používání elektronických registračních pokladen, ve kterých podnikatelé až na výjimky musejí už léta evidovat tržbu.

"Argumenty, které jsem dnes slyšel, mě utvrdily v tom, že nová česká vláda tímto směrem bude postupovat," řekl Sobotka k zavedení registračních pokladen a účtenkové loterie v České republice.

"Byl jsem ministr financí, kterému se podařilo prosadit zákon o registračních pokladnách v roce 2005. Bohužel má politická strana, sociální demokracie, nevyhrála volby a nová vláda registrační pokladny zrušila. Myslím si, že to byla chyba," dodal Sobotka.

Premiér rovněž řekl, že se jeho vláda hodlá inspirovat Slovenskem také v případě zřízení specializované jednotky složené z členů policie a daňové správy, která se na Slovensku zaměřuje na odhalování nejzávažnějších případů daňové kriminality.

Slovenský ministr financí Kažimír stejně jako po nedávné schůzce se svým českým kolegou Andrejem Babišem prohlásil, že někteří daňoví podvodníci se ze Slovenska přesouvají do České republiky.

"S tímto problémem se Česká republika bude muset vypořádat. Je to také výsledek systematického tlaku z naší strany. Některé z firem se stěhují například právě do Česka, protože jsou na Slovensku vyšetřovány kvůli daňovým únikům," poznamenal Kažimír. Opatření proti daňovým podvodníkům podle něj pomáhají zvyšovat příjmy státu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist