Češi se chovají na internetu celkem bezpečně. Tedy alespoň to o sobě tvrdí.
Z testu, který probíhal ve spolupráci se společností Microsoft a vyplnilo ho téměř pět tisíc čtenářů IHNED.cz, například vyplývá, že heslo 66 procent lidí obsahuje písmena i číslice.
Nicméně 23 procent lidí si stále volí za heslo existující slovo. "To je velká slabina - pokud má útočník možnost zachytit hash (znak - pozn. red.) hesla a zná algoritmus, může hrubou silou získat původní heslo během několika minut," říká Zdeněk Jiříček, spolupracovník Microsoftu v oblasti bezpečnosti a elektronické identity.
Jednoduchým řešením je k tomuto výrazu přidat několik čísel nebo speciálních znaků.
Problémem také je, že desetina lidí používá jako heslo lehce odhalitelné slovo - své jméno, přezdívku nebo jméno domácího mazlíčka či partnera.
Jak vypadá vaše heslo k e-mailu?
Heslo většinou odmítáme někomu říct. Nicméně 12 procent dotazovaných uvedlo, že ho prozradili partnerovi.
Tři procenta lidí vyplnila, že heslo zná někdo z rodiny. Naopak téměř nikdo ho neprozrazuje kolegům či nadřízeným.
Kdo zná vaše heslo k e-mailu?
Problém má řada lidí v případě, že heslo zapomene. Třetina totiž uvedla, že do políčka "Kontrolní otázka" vyplňuje zjevný nesmysl a doufá, že to nebude nikdy potřebovat.
Nejčastěji vypisujeme jména psů, učitelů, oblíbených herců či matky za svobodna.
Na sociálních sítích jsme obezřetní
Z testu také vyplývá, že si umíme chránit soukromí na sociálních sítích. Celé jméno zveřejňuje 53 procent dotázaných.
Jen třetina uvádí e-mail a ještě méně lidí se chlubí datem narození. Zaměstnání či soukromé fotky zveřejňuje podle průzkumu jen 19 procent lidí.
"Je rozdíl v chování dospělých lidí a dětí. Dospělí obvykle zvažují více než děti, zvláště teenageři, co o sobě zveřejní," tvrdí Lenka Eckertová z Národního centra bezpečnějšího internetu.
Jaké informace zveřejňujete na sociálních sítích?
Denní plány či aktuální polohu zveřejňuje jen minimum lidí. "To je dobrý výsledek. Zvyšují tak možnost, že jim například někdo nevykrade byt během dovolené," říká spolupracovník Microsoftu Zdeněk Jiříček.
A vzorní jsou lidé i co se týče přidávání nových přátel na sociálních sítích. Osm z deseti dotázaných si prý nepřidává neznámé osoby.
Přidáte si do přátel na soc. sítích i neznámého člověka?
Lenka Eckertová tomu ale příliš nevěří. "Při našich besedách s dětmi v Národním centru bezpečnějšího internetu se setkáváme s případy, kdy nasbírají třeba 5 000 přátel. Berou to jako sport," tvrdí.
Podle ní ale poslední trendy ze světa naštěstí ukazují, že i mladí lidé od bezhlavého sbírání přátel ustupují.
Den bezpečnějšího internetu připadá na 11. únor. Po celém světě se koná řada akcí. Letošní motto zní: Vytvoříme společně lepší internet.
Co se jednou objeví v kyberprostoru, může přetrvat navěky. S nárůstem používání sociálních sítí je pro kohokoliv velice jednoduché udělat si rychlý názor na někoho jiného podle toho, co je zveřejněno online," upozorňuje Mach.
Například celá řada zaměstnavatelů využívá Facebook k tomu, aby si prověřili reputaci potenciálních nebo stávajících zaměstnanců. Pojišťovací a úvěrové společnosti si dělají profily rizikovosti žadatelů podle jimi sdílených fotografií a zveřejňovaných statusů.
Neaktualizovat programy? Zbytečné riziko
Nepříliš lichotivý je fakt, že pokud se zobrazí okno s varováním Máte infikovaný počítač! Klikněte na OK, abyste si ho odvirovali, tak 8 procent lidí opravdu klikne na OK.
"To je docela hodně. Protože to obvykle končí nějakým malwarem (program určený k poškození počítačového systému - pozn. red.). Sama hláška už může být projevem malwaru. Instalace podvodných antivirových programů nebo free programů optimalizace výkonu počítače jsou jejich nejčastější vstupenkou," tvrdí spolupracovník Microsoftu Jiříček.
Malwaru se dá předejít například tím, že pravidelně aktualizujete své aplikace.
14 procent dotázaných ovšem aktualizuje výjimečně nebo vůbec. "To je velká slabina. Základem ochrany proti malwaru je co nejrychlejší instalace takzvaných záplat neboli patchů po jejich vydání," dodal Zdeněk Jiříček.
"Základním předpokladem předcházení malwaru je pravidelné aktualizování softwaru. Odborné analýzy ukazují, že 80 až 90% všech útoků směřuje na známé zranitelnosti programového vybavení, na které již existují opravné záplaty.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.