Chudoba a sociální vyloučení hrozí celkem 1,58 milionu obyvatel Česka. Z nich 128 500 nemá ani dostatečný příjem, ani materiální vybavení a ani práci. I tak je na tom ČR ale nejlépe ze zemí EU. Zatímco v osmadvacítce hrozí chudoba a vyloučení v průměru zhruba čtvrtině lidí, v Česku 15 procentům. Vyplývá to ze schválené vládní strategie sociálního začleňování do roku 2020.
Odborníci sledují tři kategorie - příjmovou chudobu, materiální deprivaci a práci. V roce 2012 se pod hranici příjmové chudoby dostal třeba člověk s měsíčním příjmem nižším než 9680 korun, pár s méně než 14 500 korunami, samotná matka s malým potomkem s méně než 12 600 korunami či rodiče s náctiletým a malým dítětem pod měsíční hranicí 22 300 korun.
Pod hranicí příjmové chudoby tak v ČR žilo 990 000 lidí. "Z tohoto počtu bylo 256 600 dětí a 100 200 osob nad 65 let," upřesnili autoři dokumentu. Chudobou tedy trpělo 14 procent dětí a šest procent seniorů.
Podle dokumentu významně ovlivňuje míru příjmové chudoby v Česku vyplácení dávek, podpor a důchodů. Bez nich mohlo v roce 2011 do chudoby spadnout skoro 38 procent lidí. Díky penězům od státu podíl činil 9,8 procenta.
V EU se vydává na sociální zajištění v průměru kolem 29 procent HDP, v Česku asi pětina. I tak má nejnižší míru chudoby v osmadvacítce. "To svědčí o velmi dobré efektivitě sociálních transferů," uvádí strategie.
Do chudoby mohla sklouznout více než pětina rodin se třemi a více dětmi a téměř třetina neúplných rodin s potomky. Kromě nich hrozí příjmová chudoba nezaměstnaným, lidem s nízkým vzděláním a těm, co žijí v nájmu. Víc trápí ženy než muže.
V Ústeckém kraji příjmovou chudobou trpělo 16 procent obyvatel, v Moravskoslezském 14,7 procenta. Nejlepší byla situace naopak v Plzeňském kraji a v Praze. Tam nemělo stanovený minimální příjem kolem šesti procent lidí.
Takzvaná materiální deprivace - tedy nedostatek - trápila kolem 682 700 lidí. V roce 2012 její míra dosáhla 6,6 procenta, mírně ji zhoršila krize. V EU činila kolem devíti procent.
Materiální deprivace znamená, že lidé nemají nejméně čtyři z devíti věcí, jako je telefon, pračka, televize či auto. Nemohou si ani dovolit jednou ročně vyrazit na týdenní dovolenou, nezvládnou mimořádný několikatisícový výdaj, nedokážou pravidelně hradit nájem nebo si nemůžou třikrát týdně dopřát maso. České domácnosti v tísni měly největší problém s hrazením nájmu, s mimořádným výdajem či dovolenou. Naopak jim nechyběly pračky, televize nebo telefony.
Třetím ukazatelem je intenzita práce, člověk by měl mít zaměstnání aspoň na pětinu pracovní doby. V krizi přibylo lidí, kteří nepracovali ani tolik. V nejhorší situaci tak bylo kolem 128 500 osob, které trápily současně nezaměstnanost, příjmová chudoba a materiální nedostatek. "Jedná se zejména o dlouhodobě nezaměstnané osoby a osoby žijící v neúplných rodinách s dětmi," upřesnili autoři.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist