Jednašedesátiletý Václav Šlajs z ČSSD, dosavadní první hejtmanův náměstek pro ekonomiku, se v pondělí v pravé poledne stal novým hejtmanem Plzeňského kraje.

Na mimořádném jednání zastupitelstva pro něj hlasovalo 26 z 42 hlasujících zastupitelů.

Politik s dlouholetými zkušenostmi z ČSSD a před rokem 1989 i z KSČ nahradí hejtmana Milana Chovance (ČSSD), který dal přednost funkci poslance a který je také kandidátem na post ministra vnitra v nové vládě.

Kraj řídí koalice ČSSD a KSČM, která má v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 27 křesel.

Proti zvolení Šlajse (na snímku) se kvůli jeho aktivní komunistické minulosti postavila nejen opoziční ODS, ale přímo v jednacím sále zastupitelstva i zhruba tři desítky mladých i starších demonstrantů s transparenty. Jejich vystoupení před zastupiteli trvala lehce přes hodinu.Václav Šlajs, nový hejtman Plzeňského kraje

Proti Šlajsově zvolení byla celá ODS, jejíž zástupci v debatě jeho kandidaturu kritizovali. Například plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) jej vyzval, aby kandidaturu ještě zvážil.

Připomněl mu například, že se chce stát hejtmanem kraje, v němž komunistický režim v minulosti nedovolil lidem připomínat, že Plzeň na konci války osvobodila americká armáda, v kraji, v němž za minulého režimu na drátech železné opony umírali lidé.

Šlajse se zastali jeho straničtí kolegové, kteří poukazovali především na jeho současnou práci. Podpořila jej i hejtmanova náměstkyně z KSČM Zdeňka Lišková.

Opozice také kritizovala, že koalice prosadila veřejnou volbu namísto tajné. Podle Jiřího Pospíšila z ODS si ani sami koaliční zastupitelé nebyli jisti všemi svými hlasy.

Šlajs se opakovaně ohradil proti tvrzení svých odpůrců, že byl za minulého režimu armádním politrukem.

Připustil, že byl členem KSČ a že působil jako důstojník v tehdejší armádě, kde byl čtyři roky předsedou útvarové organizace KSČ.

"Nikdy jsem politrukem nebyl, ale je to zbytečné říkat," konstatoval.

Zvolení hejtmanem považuje za výzvu. Zavázal se, že jako hejtman bude zastávat funkci ve prospěch všech lidí.

"Svůj kraj mám rád, jsem přesvědčen, že moje odborné kvality přispějí k tomu, že kraj pod mým vedením bude dál vzkvétat," řekl po zvolení.