Novým šéfem Úřadu vlády ČR bude tajemník Městského úřadu ve Slavkově u Brna Pavel Dvořák. Dvořák není členem žádné politické strany, tajemníkem je 14 let.

"Počítám s tím, že kandidátem na šéfa Úřadu vlády by byl Pavel Dvořák," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

S Dvořákem se dobře zná, premiér totiž ve Slavkově vyrůstal a od konce 90. let do roku 2010 tam vykonával funkci zastupitele.

"Znám se s ním ze Slavkova, kde pracuji 14 let a pan Sobotka tam byl zastupitelem. V poslední době jsme se ale nijak nestýkali," uvedl Dvořák v rozhovoru pro Aktuálně.cz poté, co se o něm začalo hovořit jako o žhavém kandidátovi.

Výměnu šéfa úřadu chce Sobotka řešit hned na prvním jednání vlády, které se uskuteční příští týden ve středu poté, co prezident členy vlády jmenuje.

Dodal, že trojkoaliční kabinet chce na prvním zasedání vlády řešit přípravu programového prohlášení a legislativního plánu.

Budoucí ministři by se měli shodnout také na tom, kdy požádají sněmovnu o důvěru. Mají na to měsíc. "Byl bych docela rád, kdybychom co nejdříve to hlasování absolvovali, mohlo by to být někdy kolem poloviny února," řekl Sobotka.

Šéfem úřadu je nyní Radek Augustin, někdejší místopředseda zemanovců. Sobotka už dříve řekl, že úřad vlády potřebuje ve svém čele zkušeného úředníka, který ho bude dobře řídit a nebude dělat politiku.

Nový premiér také dříve oznámil, že šéfkou jeho sekretariátu bude Běla Hejná, která doposud vedla sekretariát ČSSD (profil Běly Hejné si přečtěte zde).

Vzniká rovněž poradní tým premiéra Sobotky, který vede někdejší předseda vlády a eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD).

Ustaven by měl být do konce příštího týdne. "Jména budu zveřejňovat, až s nimi podepíšu smlouvu. Teď proběhla předběžná jednání a výsledkem je něco jako smlouva o smlouvě budoucí. Počet poradců bude odvozen od úloh, které mají plnit. A základní úloha je, že musí být schopni poskytovat kompetentní rady ve všech resortech, které vláda má. To neznamená, že jich musí být tolik, kolik je resortů," řekl Špidla v rozhovoru pro IHNED.cz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist