Bývalá farma Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku se nebude na druhý pokus dražit, nýbrž se zpeněží formou přímého prodeje. Do 5. února tak mohou zájemci poslat nabídku insolvenčnímu správci Davidu Gregorovi, zároveň musejí složit peníze do úschovy.

Minimální cena je 11,5 milionu korun, shodl se v úterý věřitelský výbor.

"Od dražby se upustilo kvůli rychlosti. V majetkové podstatě nejsou žádné prostředky na hrazení provozu farmy, především na energie. Dražba by se mohla uskutečnit nejdříve za dva měsíce a ještě by se zase čekalo, jestli dotyčný zaplatí. Nyní musí zájemce mimo jiné složit celou částku do notářské úschovy. Věřím, že takto bude smlouva podepsána nejpozději do 12. února," řekl Gregor.

Farmu získá ten, kdo podá nejvýhodnější nabídku, přihlásit se o ni mohou i věřitelé. Pokud by se zájemce opět nenašel, mohl by věřitelský výbor snížit minimální cenu, případně by mohl dát správci pokyn k dražbě.

Říjnová dražba, která se konala přímo na farmě v Olšanech, zkrachovala. Vítězná firma, která farmu vydražila za vyvolávací cenu 15 milionů korun, peníze nakonec nesložila. Konkurz už se táhne od dubna loňského roku, insolvenční návrh podala stavební firma Kaláb v říjnu 2012.

Za farmou jsou nyní pohledávky přes 40 milionů korun. Snížily se zhruba o deset milionů proto, že nový správce na dnešním přezkumném řízení neuznal pohledávku Regionální rady soudržnosti regionu Jihovýchod v plném rozsahu, tedy uznal plnou výši dotace, ne však už penále. I tak je zřejmé, že věřitelé budou uspokojeni jen v malém rozsahu.

Právě dotace z Regionálního operačního programu a dostavba hotelu a stavba wellness centra byly klíčovými událostmi, které stály za pozdějším krachem farmy jako místa pro volnočasové a kulturní aktivity. Polívka už nedokázal splácet faktury za stavební práce.

Herec sám jako fyzická osoba je přitom účastníkem jiného insolvenčního řízení, které navrhla předchozí správkyně jeho farmy Petra Hýsková kvůli ochraně věřitelů farmy. Tuto záležitost bude soud projednávat 7. února.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist