Úspěch českých egyptologů se stal jedním z deseti nejvýznamnějších archeologických objevů roku 2013, které sestavil archeologický časopis Heritage Daily.

Čeští archeologové se dostali na šestou příčku se svým nálezem unikátní hrobky jednoho z královských lékařů jménem Šepseskafanch, který žil za vlády faraonů 5. dynastie, tedy v období 2500 až 2350 před naším letopočtem.

"Je asi poctivé přiznat, že nás zpráva příjemně překvapila, navíc jsme ji v žádném případě nečekali. Aniž bych chtěl význam takovýchto žebříčků přeceňovat, přece jen je to jakési uznání kvality práce a vysokého pracovního nasazení všech členů Českého egyptologického ústavu," uvedl pro server iForum šéf ústavu Miroslav Bárta, který je zároveň vedoucím projektu v Abúsíru, kde byla hrobka objevena.

Objevy 2013

1. Oznámení vědců z Leicesteru, že nalezená lebka patří anglickému králi Richardovi III.

2. Nález britských archeologů, kteří objevili v Londýně starořímskou sochu ve tvaru orla

3. Nález nejstaršího a největšího palácového vinného sklepa ve městě Kanaan v severním Izraeli

4. Nález rituální stavby ve městě Norton v Británii

5. Nález sídla z 1. století našeho letopočtu v Jeruzalémě

6. Nález českých archeologů, kteří objevili v egyptském Abúsíru unikátní hrobku lékaře faraonů

7. Nález 6000 let starého pohřebiště v Británii

8. Nález pohřebiště ze 14. století v centru Londýna

9. Nález 1500 let staré mozaiky v Izraeli

10. Nález více než 300 hliněných figurek v Řecku, které pocházejí z doby neolitu 

Šepseskafanch byl osobním lékařem panovníka. Doktoři přitom patřili ve své době k velmi významným rodinám u dvora faraona.

Kamenná hrobka se nachází v jižní části české archeologické koncese v Abúsíru, pohřebiště nedaleko Káhiry, a je 21 metrů dlouhá a 14 metrů široká. Její zdivo sahá do výše přes čtyři metry. Nedaleko od ní leží hrobkový komplex princezny Šeretnebtej z 5. dynastie, který Češi se světovým ohlasem objevili v roce 2012.

"Tento objev je velmi důležitý, protože jde o hrobku jednoho z největších lékařů z doby stavitelů pyramid, který měl velmi blízko k faraonovi," komentoval tehdy nález egyptský ministr pro archeologické vykopávky Muhammad Ibráhím Alí.

První místo v žebříčku nejvýznamnějších objevů loňského roku patří britským vědcům, kteří na základě analýzy DNA loni v únoru potvrdili, že kostra nalezená pod parkovištěm v Leicesteru v září 2012 skutečně patří anglickému králi Richardovi III. z 15. století.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist