Vysoký představitel palestinského ministerstva zahraničí předal Česku omluvu za nelegální držení zbraní v budově palestinské ambasády v Praze. Uvedlo to ministerstvo zahraničí na své internetové stránce.

Palestinci se omluvili také za explozi v sídle velvyslanectví, v jejímž důsledku zahynul jejich ambasador Džamál Muhammad Džamál.

Zástupce palestinského ministerstva zahraničních věcí navštívil Černínský palác v pondělí. "Oficiálně předal omluvu palestinské strany za nelegální držení zbraní v prostorách palestinského zastupitelského úřadu a za celý bezpečnostní incident, který měl za následek tragické úmrtí palestinského velvyslance," napsalo v úterý české ministerstvo.

Palestinská strana prý "zdůraznila, že vyvodila patřičné závěry a podnikla nezbytná opatření, aby se takovéto incidenty již nemohly opakovat". O tom, odkud zbraně pocházely a proč je ambasáda skladovala, ale Palestinci dál mlčí.

"Obě strany se shodly, že nyní je zapotřebí vyčkat závěrů policejního vyšetřování celé záležitosti českými úřady. Palestinská strana vyjádřila odhodlání tyto závěry plně akceptovat," uvedlo ministerstvo na webu.

Palestinského ambasadora v Praze Džamála na Nový rok smrtelně zranila exploze zatím neznámé výbušniny. Výbuch nastal po otevření sejfu v novém sídle ambasády v pražském Suchdolu, kam byl trezor krátce předtím přestěhován. Česká policie případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti a také nedovolené ozbrojování, podle ní nešlo o teroristický čin.

Palestinci důvod držení zbraní nevysvětlili

Později policisté v domě objevili 12 zbraní - osm pistolí a čtyři samopaly. Palestinské ministerstvo zahraničí zatím české straně nevysvětlilo důvod držení zbraní na pražské ambasádě. Potvrdilo jen, že pochází z osmdesátých let a že prý nebyly nikdy použity. České ministerstvo nadále považuje jejich držení za porušení zákona.

Proti umístění palestinské ambasády v Praze 6 začala také po incidentu protestovat část místních obyvatel. Pro přestěhování rezidence se vyslovili i někteří političtí představitelé městské části.

Související