Americká firma Draken provozuje na své floridské základně pestrou sbírku letounů, na níž nechybí stroje sovětské nebo italské výroby. Jejím hlavním zákazníkem je americké námořnictvo, které si ji platí, aby mu při cvičeních simulovala fiktivního nepřítele.

Nově se manažeři Drakenu rozhodli rozšířit flotilu o 28 nepotřebných českých bitevníků L-159, jejichž prodej za zhruba půlmiliardy korun už schválila Rusnokova vláda. 

Se stejným byznysmodelem jako v Americe chtějí prorazit i v Evropě - právě za pomoci nově pořízovaných L-159. 

Do jaké míry může Draken v Evropě uspět, je ale otázka - evropské armády se totiž většímu využívaní takzvaných kontraktorů dosud bránily.

Například česká armáda se však k podobnému modelu staví opatrně. "Pokud by si NATO najalo nějakou firmu při organizování mezinárodních cvičení, je hypoteticky možné, že bychom pak její služby využili i my. Nicméně samotný výcvik pilotů si nadále plánujeme zajišťovat bez soukromých subjektů," říká mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

V Aeru, které letouny vyrobilo, už si od chystaného obchodu ale hodně slibují. Velké očekávání má i Ladislav Šimek, prezident společnosti Aero Vodochody. „Významně se posílí image značky L-159,“ tvrdí Šimek v rozhovoru pro server IHNED.cz

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se