Bývalý policejní prezident Martin Červíček tvrdí, že ministr vnitra v demisi Martin Pecina jej v úterý odvolal z čela policie účelově. A se svým rozhodnutím prý ministr záměrně spěchal.

"Celý proces byl zmatečný a protizákonný. Navíc ho provázela účelovost a zvláštní rychlost," řekl Červíček.

Místo něj nyní policii od středy vede znovu Petr Lessy, kterého Pecina vrátil do služebního poměru poté, co ho soudy očistily od obvinění ze zneužití pravomoci a v srpnu 2012 jej exministr Jan Kubice bleskově svlékl z uniformy.

Červíček přiznal, že jiný postup Peciny ani neočekával. "Pokud někdo způsobí problém u policie, je jasné, že ho bude chtít rychle vyřešit. To ostatně také ministr vnitra dopředu avizoval," dodal Červíček.

Podotkl, že se bude proti Pecinovu rozhodnutí bránit. "Podám rozklad a trvám na tom, že při procesu mého jmenování nebyl porušen zákon," řekl Červíček, který byl sesazen do své předchozí funkce - tedy na post náměstka policejního prezidenta. 

Tuto funkci ale vykonává někdejší šéf středočeské policie Václav Kučera. Proto si Červíček od čtvrtka začne vybírat loňskou dovolenou, aby nedošlo na této pozici ke zdvojení. "Staré dovolené mám šestadvacet dní. Nechci destabilizovat policii. A jsem připraven spolupracovat i v době dovolené," podotkl Červíček.

Situace na postu náměstka se podle něj vyřeší nejpozději do konce března.

Dvojvládí v policii

Komplikovaná situace ve vedení policie přišla v prosinci, kdy ministr Pecina vrátil Petra Lessyho do služebního poměru, a tím i do funkce šéfa policie. A to i navzdory doporučení své poradní komise.

Protože se Červíček odmítl funkce policejního prezidenta dobrovolně vzdát, Pecina zahájil správní řízení přezkoumávající zákonnost jeho jmenování.

Červíček upozornil, že ministrova poradní komise nezpochybnila samotné jeho jmenování policejním prezidentem. "Nezákonnost je spatřována v tom, že jsem nebyl odvolán tím nejsprávnějším náměstkem policie. Mně to připadá absurdní," řekl.

Pecina odvolal Červíčka kvůli tomu, že předloni v srpnu po obvinění Červíčkova předchůdce Petra Lessyho neuvolnil Červíčka z jeho tehdejší funkce náměstka policejního prezidenta další z náměstků Pavel Osvald, nýbrž tehdejší ministr vnitra Jan Kubice.

Pecinova pomsta? 

Podle Peciny tak došlo k "výraznému pochybení", kvůli němuž bylo nutné Červíčkovo nezákonné jmenování zrušit. Ministr tím současně vyřešil zhruba měsíc trvající dvojvládí v čele policie, které nastalo poté, co Pecina vrátil soudem očištěného Lessyho do služebního poměru.

Červíček však již dříve naznačil, že Pecina proti němu postupuje, protože odmítl ministrovy návrhy na personální změny v policii. Ministr chtěl podle Červíčka odvolat šéfy protikorupční policie a tří krajských ředitelství.

Lessyho od policie propustil předloni v srpnu Kubice poté, co byl obviněn z toho, že nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud však následně Lessyho zprostil viny a odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení.

Lessy nabídne rezignaci

Lessy uvedl, že po ustavení vlády nabídne novému ministru vnitra svou rezignaci, aby tím otevřel cestu k vypsání nového výběrového řízení na šéfa policie. Koaliční kandidát na ministra vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se nechal slyšet, že pro funkci policejního prezidenta nepočítá ani s Lessym, ani s Červíčkem.