Po dvou letech, které ve středu uplynuly od úmrtí prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, nesou jeho jméno základní školy, ulice, parky, ale i cena za lidská práva a stipendium pro mladé novináře. Nový název dostávala často nepojmenovaná místa, aby se zabránilo nucené výměně dokladů lidí s trvalým bydlištěm na přejmenované adrese.

Prvenství ale nedrží žádné české město. Pět dní po exprezidentově smrti přejmenovali jednu z tříd v polském Gdaňsku na třídu Václava Havla (aleja Vaclava Havla). Právě v tomto městě během komunistické totality vzniklo nezávislé odborové hnutí Solidarita (Solidarność).

O přejmenování uvažuje i Budapešť, kde Havel získal čestné občanství in memoriam.

Třída Václava Havla v Gdaňsku

V Česku má Havel "svou ulici" od července 2012 v Kadani. Ulice původně nesla jméno Julia Fučíka.

Před osmi dny po exprezidentovi pojmenovali původně bezejmennou malou uličku u Divadla Husa na provázku, která dostala název na popud Sokola a uměleckého šéfa divadla.

Loni v lednu se podobně rozhodli v Roztokách u Prahy, tam na exprezidentovu počest přejmenovali ulici, ve které nejsou žádné domy.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.