Kvůli církevním restitucím nechává Státní pozemkový úřad prověřovat u 11 řádů a jednoho biskupství. Zjišťuje, zda o majetek nepřišly na základě Benešových dekretů. Uvádějí to pondělní Lidové noviny s odvoláním na ředitele úřadu Petra Šťovíčka.

Dokud nebudou archivy prověřeny, zastavil úřad těmto institucím veškeré vydávání nemovitostí. Celkem jde o 150 žádostí. Pokud by totiž byl majetek zabaven už před 25. únorem 1948, nemusel by jej stát vracet.

"Učinili jsme zásadní rozhodnutí a požádali jsme Národní archiv a archiv ministerstva zemědělství o velkou rešerši tehdejších historických reálií," řekl Šťovíček v rozhovoru pro LN.

Připomněl, že konfiskace dle dekretů představuje ze zákona nepřekonatelnou překážku vydání. Jde o 12 subjektů, z toho u tří je to preventivní prověřování, protože zatím nepodaly žádnou žádost.

Kromě již známé žádosti maltézských rytířů o rozsáhlé pozemky v okolí Březiněvsi u Prahy, má prý nyní restituční "stopku" například kanonie premonstrátů z Teplé. Stát podle listu takto zasáhl i proti rytířskému řádu křižovníků s červenou hvězdou, který žádá o pozemky v Praze, preventivně prověřuje i vratislavské biskupství.

O majetku možná rozhodnou až soudy

Stát i náboženské instituce počítají také s tím, že případ vyvolá soudní spory, protože řády se se zdržením nechtějí smířit. Například maltézští rytíři už pohrozili soudními přemi kvůli obstrukcím. Pokud budou úředníci blokovat majetek neoprávněně, budou požadovat i náhradu škody.

"Když ukážeme jednoznačné dokumenty a oni nebudou chtít vydávat, budou mít na pozemkovém úřadě problém," komentoval situaci pro deník Právo Johannes Lobkowicz, kancléř českého velkopřevorství maltézského řádu.

S možnou soudní dohrou počítá i Šťovíček. "Pokud i po rešerši dokumentů bude pochybnost, musí rozhodnout soud," řekl Lidovým novinám. Kvůli procházení archivů by podle něj mohlo dojít ke zdržení přibližně tři měsíce. "Nedojde ale k překročení zákonné lhůty pro rozhodnutí o případném vydání majetku," doplnil. 

Úředníkům už do této chvíle dorazilo na tři tisíce žádostí o restituce.

Související