V Česku byl poprvé odsouzen distributor nelegálního softwaru nepodmíněným trestem. Softwarovému pirátovi z Mostecka udělil soud trest 20 měsíců vězení kvůli prodeji nelegálních kopií softwaru od Microsoftu a Adobe.

Odsouzený už nastoupil k výkonu trestu do vězení, potvrdila soudkyně Okresního soudu v Mostě Jitka Neterdová. Pirát byl za podobnou trestnou činnost souzen již vloni, kdy ale dostal pouze podmínku.

Pirát programy opakovaně inzeroval v internetových bazarech a od podvedených kupujících vybral přes 89 000 korun. Výrobcům způsobil škodu přesahující půl milionu korun, kterou musí uhradit.

Pirátství v ČR

Průměrná náhrada škody je 300 000 Kč, často přesahuje i milion Kč.

V Česku se užívá pirátsky 35 % softwaru a jeho hodnota činí 3,8 miliardy Kč.

Kvůli pirátství tak tuzemské softwarové firmy přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,8 miliardy Kč.

Software z „druhé ruky“ je takřka vždy nelegální.

TRESTY ZA PIRÁTSTVÍ

Vysoké peněžité tresty, nařízení propadnutí věci, trest odnětí svobody až do výše 8 let.

Úhrada škody způsobené výrobcům softwaru nebo vydání bezdůvodného obohacení až ve výši dvojnásobku ceny.

Zdroj: BSA

"Kupující lákal na podezřele nízkou cenu a nelegální kopie vydával za použitý software z druhé ruky. Peníze inkasoval bezhotovostním převodem nebo na dobírku," dodal mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč.

Podvedení uživatelé jsou vystaveni trestněprávním rizikům, jako kdyby software sami pirátsky zkopírovali. Koupě pirátského softwaru jeho užívání nelegalizuje. Instalací, byť v dobré víře zakoupeného nelegálního softwaru, se porušuje autorské právo a z toho vyplývá řada postihů. Neautorizovaný software může být často i zavirovaný či obsahovat škodlivé kódy pro prolomení internetového bankovnictví.

Podle BSA je valná většina nabízeného použitého softwaru na internetových stránkách či aukčních portálech nelegální.

"Takzvaný použitý software představuje většinou ve skutečnosti nelegální kopie originálního softwaru v různé kvalitě provedení, například kopie neurčené k prodeji a podobně. Piráti se neštítí ani padělat či pozměňovat identifikační COA štítky," podotkl Hlaváč.

V Česku se užívá pirátsky 35 procent softwaru a jeho hodnota se pohybuje kolem 3,8 miliardy korun. Průměrná náhrada škody je 300 000 korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist