Jednašedesátiletý Jiří Chytil zažil na sklonku své profesní kariéry sérii nečekaných kotrmelců, které ho zavedly až do soudní síně na lavici obžalovaných. Přitom na začátku měl být korunním svědkem v mediálně známé kauze pražské karty Opencard. 

Protikorupčním detektivům, kteří mu slíbili status utajeného svědka, pomohl jako úředník IT oddělení pražského magistrátu rozplétat zákulisí problematického a předraženého projektu z éry exprimátora Pavla Béma (ODS), který získala firma Haguess.

Jenže pak přišel zvrat: policie obvinila místo politiků pět úředníků, mezi nimi i Chytila. Jeho jméno navíc uteklo do médií a zakrátko ho z práce vyhodili.

Vystudovanému jadernému fyzikovi, který se celý život věnuje počítačům, tak nyní hrozí osmileté vězení. Soud by mohl rozhodnout už příští týden.

„Dneska už bych postupoval jinak. A vůči policii bych byl mnohem méně důvěřivý,“ říká v rozhovoru pro IHNED.cz Jiří Chytil, kterého v pondělí Nadační fond proti korupci ocenil za odvahu odměnou 400 tisíc korun. „Jde ale o virtuální peníze, které padnou na právní pomoc v celé kauze,“ dodává Chytil.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se