Bývalý ministr školství Petr Fiala bude kandidovat na předsedu ODS. Oznámil to v sobotu na své přednášce v pražském CEVRO institutu. Volební kongres strany se uskuteční 18. a 19. ledna. 

ODS se podle Fialy nachází ve velmi kritické situaci, kdy je poprvé ohrožena její funkce v politickém systému. Za největší problém ODS Fiala považuje to, že přestala fungovat jako politická strana.

"ODS je v tuto chvíli paralyzovanou stranou, aby jí nebyla, musí zastavit svůj pád. A aby to dokázala a mohla se vydat zpátky nahoru, musí začít dělat kroky, které povedou ke kreativní změně uvnitř strany," řekl Fiala, který sklidil v sále velký potlesk. 

Změny musejí podle Fialy vést ke sjednocení strany, která by měla navenek působit jednotně. Právě to je podle Fialy hlavní úkoly předsedy. 

Kandidaturu na šéfku ODS už dříve oznámila místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Zatím ale jasně neřekla, zda by kandidovala i proti Fialovi.

Ten minulý týden v rozhovoru pro IHNED.cz řekl, že by nebylo šťastné, kdyby kandidovali spolu s Miroslavou Němcovou proti sobě. 

Podle čtyř na sobě nezávislých zdrojů z Občanské demokratické strany se tak ale nestane a Němcová kandidaturu nakonec vzdá. Nebude kandidovat ani na post místopředsedkyně. 

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se