Soud ve švýcarské Bellinzoně v pátek oznámí, jak rozhodl o více než 600 milionech švýcarských franků (zhruba 13,3 miliardy korun) zablokovaných ve Švýcarsku při vyšetřování kauzy MUS.

Již 10. října stejný soud uznal vinnými bývalé manažery a majitele MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Oldřicha Klimeckého, Marka Čmejlu a Petra Krause a odsoudil je k nepodmíněným trestům vězení.

Švýcarští vyšetřovatelé začátkem roku 2008 na řadě účtů zajistili aktiva všech pěti odsouzených, kteří jsou podle soudu vinni podvody, praním špinavých peněz či porušením povinností při správě cizího majetku.

Ve Švýcarsku jsou blokovány i peníze dalšího někdejšího majitele MUS Luboše Měkoty, který letos v březnu zemřel.

Tribunál v pátek rozhodne, zda peníze zadržené švýcarskou prokuraturou na četných kontech zkonfiskuje, či nikoli, a tedy zda je odsouzeným vrátí, nebo ne. Kromě toho rozhodne o nárocích obou poškozených, úhradě nákladů za soudní řízení a dalších kompenzačních návrzích švýcarské prokuratury.

Aby mohl soud přiřknout část zadržených peněz některé z poškozených stran, nestačí jen závěr, že taková strana byla skutečně jednáním odsouzených poškozena.

Švýcarský soud musí mít totiž navíc za prokázané, že zadržené peníze pocházejí z trestné činnosti, anebo jsou jejím výnosem, řekl Marek Procházka z advokátní kanceláře PRK Partners, která v kauze zastupuje český stát.

Pokud by soud dospěl k závěru, že zadržené peníze poškozenému vydat nemůže, zůstane mu ještě několik dalších možností, jak se k nim i následně dostat, dodal Roman Pečenka ze stejné advokátní kanceláře.

Podle Jana Chudomela, mluvčího spolumajitele Czech Coal Services Pavla Tykače, může soud také rozhodnout, aby jednotliví potenciální poškození uplatnili své nároky v občanskoprávním řízení.

Nikdo z odsouzených u soudu nebude

V Bellinzoně by tentokrát neměl být nikdo z odsouzených. "Nikdo z obžalovaných se vyhlášení této části rozsudku osobně nezúčastní, všichni využijí možnosti nechat se zastupovat svým švýcarským obhájcem," sdělila zástupkyně exmanažerů MUS Karolina Zelenková.

Bellinzonský soud v říjnu uvedl, že odsouzení způsobili svým jednáním českému státu škodu ve výši 97 milionů švýcarských franků, tedy něco přes 2 miliardy korun. Kromě toho prý poškodili MUS a připravili ji asi o 3 miliardy korun. Dostala by je případně nástupnická společnost MUS, Czech Coal Services, která vystupovala jako poškozená strana.

Předseda tribunálu Jean-Luc Bacher v říjnu řekl, že soud bral v úvahu škodu způsobenou klamnými machinacemi kolem MUS českému státu, který v roce 1999 prodal odsouzeným skoro polovinu akcií za 650 milionů korun. Tato částka byla prý příliš nízká a České republice vznikla škoda zmíněných 97 milionů franků (přes dvě miliardy korun). Odsouzení předtím nakoupili na trhu skrytě kontrolní balík akcií za peníze firmy. Odradili tak údajně případné další kupce státního podílu a srazili i cenu akcií.

Prokuratura na závěr procesu navrhla, aby Czech Coal Services dostala ze zablokovaných peněz 276 milionů švýcarských franků (6,1 miliardy Kč) a český stát téměř 150 milionů (3,3 miliardy Kč). Zbývající peníze by podle obžaloby připadly Švýcarsku. V trestní části procesu rozsudek do značné míry odpovídal návrhu prokuratury, byť soud uložil o něco nižší tresty.

Česká republika promeškala možnost připojit se k trestnímu řízení a podle švýcarské prokuratury začala plně v celé věci spolupracovat až od začátku roku 2012. Po říjnovém verdiktu generální prokurátor Michael Lauber spolupráci s českými úřady od roku 2012 ocenil.

Tykač by odškodné poslal na "charitu"

Czech Coal Services vlastní z poloviny pozdější spoluvlastníci MUS Vasil Bobela a Petr Pudil a z druhé poloviny nynější majitel MUS Pavel Tykač.

Pokud soud rozhodne o odškodném, Pavel Tykač pošle svou část tam, kam patří, tedy na rozvoj severočeského regionu, potvrdil Tykačův mluvčí Jan Chudomel.

Zdůraznil současně, že páteční verdikt je jen "mezikrokem". Pokud bude pro protistranu nepříznivý, tak se proti němu určitě odvolá.

Stejně tak může tribunál rozhodnout, aby potenciální poškození uplatnili své nároky v civilním řízení, dodal. V tom případě bude mít pro další Tykačův postup klíčový význam zdůvodnění verdiktu.

Obhájci exmanažerů MUS již během procesu ostře kritizovali nároky Pudila a Bobely. O Tykačových úmyslech vyjádřil pochybnosti odsouzený exmajitel MUS Koláček. "Zcela upřímně mu nevěřím. Pavel toho na charitu tolik nedává," řekl Koláček v říjnu po vynesení rozsudku. Podle něj je postup Czech Coal Services "jednoznačně cílevědomou záležitostí".

Odsouzení vinu popírají. Verdikt z října i páteční rozsudek musí ještě nabýt právní moci. Po pátku je soud povinen advokátům odsouzených doručit písemné vyhotovení rozsudku. Teprve poté budou mít odsouzení 30 dní na to, aby podali opravný prostředek k nejvyšší instanci, federálnímu soudu v Lausanne.