Bývalý rebelující poslanec ODS Ivan Fuksa končí v představenstvu Českého Aeroholdingu. Z funkce jej k 30. listopadu odvolalo ministerstvo financí.

Změny nastanou také v dozorčí radě, kterou opustí exministr obrany Alexandr Vondra (ODS), člen vedení TOP 09 a bývalý šéf Ředitelství vodních cest Jiří Blažek i zástupce zaměstnanců Aeroholdingu Petr Minařík. Ten na svůj post rezignuje koncem listopadu.

"Pana Vondru jsem k rezignaci vyzýval několikrát, nakonec mi nezbylo než jej, i s ohledem na rozhodnutí ÚOHS, odvolat. Pan Blažek byl odvolán z důvodu snížení počtu členů dozorčí rady," řekl ministr financí v demisi Jan Fischer.

Fuksa kromě funkce v představenstvu opustí i post vrchního ředitele pro strategii a rozvoj, v rámci které měl na starost například i hledání strategického partnera pro České aerolinie.

"Úspěšnou privatizací ČSA došlo k předání části akcionářských práv letecké společnosti Korean Air, čímž byl úspěšně splněn jeden z mých hlavních úkolů," uvedl Fuksa. I podle Fischera je Fuksova mise skončena.

Prodej 44procentního podílu v ČSA korejskému dopravci za necelých 70 milionů korun schválila letos v březnu tehdejší vláda Petra Nečase (ODS).

Škrty ve vedení státních firem Fischer vyhlásil už v létě a průběžně v nich pokračuje. Chce o třetinu zeštíhlit dozorčí rady a snížit i počet členů některých představenstev ve všech společnostech, kde ministerstvo financí vykonává akcionářská práva.

„Není nutné je mít tak rozsáhlé, to právě někdy vyvolává i politické choutky obsazovat je lidmi, kteří tu potřebnou kvalifikaci nemají," řekl nedávno Fischer. "S novou koncepcí fungování dozorčích rad bude stát moci lépe vykonávat svá akcionářská práva," doplňuje.

Další jsou na řadě

Změny se mají dotknout i společností ČEZ, Čepro, Mero, Česká exportní banka či Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), ČEPS.

Zároveň ministerstvo připravuje závazná pravidla pro členy dozorčích rad, která mají řešit případné konflikty zájmů a jejich depolitizaci.

Změny se mají týkat také schvalování platů a odměn výkonného managementu i členů dozorčích rad nebo zamezení souběhu funkcí. Pravidla mají stanovit, kolik by v dozorčích radách mělo sedět finančních odborníků, ekonomů či analytiků.

Nové stanovy podniků budou postupně přijímat valné hromady, které se ve státních firmách uskuteční ještě letos nebo na začátku příštího roku.

 

Personální změny souvisí se změnami stanov, které vyplývají i ze zákona o obchodních korporacích. V Aeroholdingu se má od prosince snížit počet členů představenstva ze současných šesti na pět a počet členů dozorčí rady klesne ze 12 na devět.

Fuksa od roku 2007 působil jako 1. náměstek ministra financí a z titulu této funkce předsedal dozorčí radě Českých aerolinií a zasedal i v dozorčí radě Letiště Praha. V letech 2010 až 2011 byl ministrem zemědělství. Vloni v listopadu neúspěšně kandidoval na post šéfa ODS proti Nečasovi. V Českém Aeroholdingu, který pražské letiště i ČSA zastřešuje, působil od letošního ledna.