Prezident Miloš Zeman jmenoval Radovana Suchánka novým soudcem Ústavního soudu. Učinil tak v Lánech, kde se nyní léčí se zraněním kolene.
Čtyřicetiletý Suchánek, jehož v říjnu schválil Senát, se stal nejmladším ústavním soudcem. Suchánek dosud působil jako právní poradce ČSSD a již dříve avizoval, že se vzdá členství v sociální demokracii.
O nominacích dalších soudců v úterý rozhodoval senátní ústavně-právní výbor. Ústavním soudcem pravděpodobně zůstane profesor trestního práva Jan Musil, nově se jím stane zřejmě také profesor Jiří Zemánek, expert na evropské ústavní právo. Nominace obou senátní výbor podpořil.
Zemánek získal v tajné volbě hlasy všech sedmi přítomných členů výboru, Musil dostal o hlas méně. Horní komora má o jejich nominaci rozhodnout do 10. ledna.
Zemánek je odborník na evropské právo
Navržení Zemánka zdůvodnil prezident Miloš Zeman v nominačním dopise, že tento kandidát může Ústavní soud "obohatit rozsáhlými vědomostmi z oblasti evropského ústavního práva". Musil podle hlavy státu již dostatečně prokázal, že patří mezi právní elitu.
Musil senátorům mimo jiné řekl, že během svého působení u Ústavního soudu poznal, že "je trestní právo potřeba podřídit ústavním principům" a sledovat jistou souvztažnost mezi nimi. Uvedl také, že se jako ústavní soudce nedopustil žádných hrubých pochybení, byť by některé věci po letech přehodnotil. Dvaasedmdesátiletý soudce ke svému věku poznamenal, že výhodou jsou zkušenosti a že "za určité souhry podmínek" lze i v této životní etapě funkci soudce ještě vykonávat.
Zemánek byl mimo jiné dotazován na ústavnost školného na vysokých školách. Připustil to jako možnost, uvedl ale také, že na vysokoškolské vzdělávání je třeba hledět jako na veřejnou službu a nejít pouze bezhlavě cestou ekonomického uvažování. Dodal, že školy by mohly zavést správní poplatky vůči studentům, které by ale zároveň měly mít motivační funkci.
Zemánek je odborným asistentem na katedře evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 až 2006 byl členem Legislativní rady vlády a podílel se na přípravě vstupu ČR do EU. Věnuje je se kromě evropského ústavního práva také vymezení ústavní autonomie členských států EU a harmonizaci právních předpisů unie a národních států.
Mezi ústavními soudci by mohl vystřídat dalšího bývalého člena legislativní rady Jiřího Nykodýma, jehož mandát skončí letos 17. prosince.
Musil byl poprvé jmenován ústavním soudcem 27. listopadu 2003, předtím vedl katedru trestního práva Právnické fakulty Karlovy univerzity a také Policejní akademii. Odborně se věnuje především kriminalistice a trestnímu právu procesnímu.
Prezident se po zranění objevil prvně na veřejnosti
Prezident Miloš Zeman se na veřejnosti neobjevil od zranění nohy, které utrpěl na konci října. Lékařské konzilium mu nařídilo klid, proto se prezident přemístil do Lán, kde odpočívá. Kvůli poranění vynechal oslavy 17. listopadu, zrušil plánované cesty do regionů a přesunul lety do zahraničí na příští rok.
Podle šéfa jeho lékařského konzilia a ministra zdravotnictví Martina Holcáta se Zemanův stav zlepšil. Koleno již nemá oteklé a netrpí ani bolestmi. Prezident podle něj používá kratší typ ortézy, než měl dosud. Zvládne i procházku po lánské zahradě.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist