Hnutí ANO v možné vládě s ČSSD a KDU-ČSL usiluje o ovládnutí pozic, které odpovídají za ekonomické otázky. Andrej Babiš ovšem usiluje i o ministerstvo vnitra. V nedělním pořadu Partie na televizi Prima zmínil i možného kandidáta na tuto pozici - Davida Ondráčku z Transparency International.

"Konzultovali jsme to," řekl Babiš. A Ondráčka by podle svých slov funkci přijal. O dalších jménech ale Babiš ani Sobotka zatím veřejně příliš mluvit nechtějí. Shodně tvrdí, že nejdříve musí vyřešit program možné vlády. 

Už v sobotu se dohodli na rozdělení některých vládních pozic. Šéfa sněmovny obsadí ČSSD, na post ministra financí dosedne někdo z hnutí ANO. Kdo to ale bude, zatím není jisté.

Kandidáty jsou například členové Rady ekonomických expertů (REP) Andreje Babiše či samotný šéf strany. Oslovení ekonomové a politici zatím IHNED.cz potvrdili, že o jméně ministra se teprve bude diskutovat.

To potvrdil i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "My jsme posledních čtrnáct dnů vyjednávali s hnutím ANO o programu a pouze v sobotu jsme se dotkli personálních otázek. Nejprve se dohodneme na programu příští vlády," uvedl Sobotka v pořadu Partie televize Prima. Zmínil, že má představu například o tom, kdo bude ministrem vnitra, ale konkrétnější být zatím nechtěl.

Ani Babiš v neděli neřekl, kdo usedne do křesla ministra financí. Sám o tuto funkci pravděpodobně usilovat nebude. Variantou by pro něj podle jeho slov mohl být post vicepremiéra pro ekonomiku.

"Myslím si, že by mi seděl asi lépe než ministr financí. Je to podobné tomu řízení, jaké aplikuji v Agrofertu, že to řídím sektorově," prohlásil s odkazem na svou firmu.

Zcela ale variantu, že by se stal ministrem financí, nevyloučil. Pokud by ministrem financí měl být sám šéf hnutí, musel by překonat několik zádrhelů. Prvním z nich je jeho zmínka o tom, že nechce žádat o lustrační osvědčení, které požaduje prezident Miloš Zeman po každém, kdo se má stát ministrem.

Dále Babiš několikrát zmínil, že ministrem financí být nechce. "Nikdy jsem neměl ambice být ministrem financí," uvedl Babiš minulé pondělí na přednášce na VUT v Brně.

Před pár dny však svá slova Babiš mírnil, pro ČTK uvedl: "Já si myslím, že na ten resort můžu jít, protože z hlediska lustračního zákona si myslím, že ho (lustrační osvědčení) nepotřebuji, i když je takový úzus, záleží to na panu prezidentovi."

Jak vše nakonec dopadne, zatím nelze jednoznačně určit. Jak sám Babiš uvádí, často mění názory. "Já jsem neustále kritizován, že měním názory," řekl v Partii. Není to podle něj ale nic hrozného. Po předložení argumentů se jeho názor jednoduše může změnit.

Budou vládnout experti?

Pokud Babiš ministrem financí nebude, na řadu by mohli přijít členové jeho expertního výboru REP. To si ostatně myslí i šéf strany, jak uvedl v Partii. Kromě nich se některými ekonomickými opatřeními v hnutí ANO zabývá také například poslanec Jan Volný. Politologové hnutí ANO ale vyčítají, že odborníci na dané téma nemají zkušenosti ve vládě a že to jsou odborníci a ne straníci.

"Problém bude v tom, že strana (hnutí ANO) získala dobrý výsledek a bude muset narychlo obsadit pozice lidmi, se kterými neměla hlubší vztahy. Nebude mít schopnost dosadit tam někoho, kdo by věděl, co na něj čeká," doplnil politolog Aleš Balcar v nedělní Partii.

Kandidáty z expertů by tak mohli být:

 

Petr Zahradník

- člen Národní ekonomické rady vlády (NERV), v současné době hlavní ekonom Conseq Investment Management

- v letech 2003 až 2012 působil jako ředitel a projektový manažer EU office České spořitelny

- ekonom prosazující prorůstová opatření, podporu investic či vznik takzvaného Národního investičního fondu a investičního plánu

Michal Zděnek

-  ekonom z Vysoké školy ekonomické v Praze, CERGE-EI a Norwegian School of Economics v Norsku

-  studoval mimo jiné na Massachusetts Institute of Technology v USA, University of Antwerp v Belgii a Staffordshire University v Anglii.

-  zabývá se výzkumem v oblasti makroekonomie, finančních trhů a zdravotnictví. Založil a řídí poradenskou společnost Ivy Street

- s jeho názory se můžete seznámit na jeho blogu

Aleš Michl

- analytik Raiffeisenbank, je především mediálně známou osobností ekonomického týmu ANO, je aktivní v médiích i na Twitteru.

- v minulosti byl v týmech místopředsedů vlád pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla.


 

Dalšími členy expertního týmu jsou Jan Čapek, daňový poradce společnosti Ernst & Young, a Robert Pelikán, vysokoškolský učitel na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

REP, kterou Babiš představil veřejnosti 6. listopadu v Praze, je tvořena ekonomy, kteří mají poskytovat odborná stanoviska a pomáhat politikům v analytických procesech.

 


 

Více o sobotní schůzce ČSSD a ANO si přečtěte zde: ANO bude mít ministra financí, ČSSD získá post šéfa sněmovny