Ekologické organizace kritizují aktuální verzi státní energetické koncepce. Požadují, aby ji ministerstvo životního prostředí, které její dopady na životní prostředí v současnosti posuzuje, vrátilo ministerstvu průmyslu k přepracování.

Podle ekologů totiž ministerstvo obešlo zákonný požadavek na důkladné zpracování více variant i návrh na modernizaci české energetiky. Současná energetická koncepce jde proti evropským trendům.

Ekologové upozorňují na nerespektování limitů těžby uhlí a dotování jaderné energetiky. 

Nová verze koncepce a vyhodnocení připomínek jsou zveřejněny od pondělí v informačním systému SEA. Ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením Jiřího Ciencialy změnilo od jara koncepci, k níž navíc přidalo téměř deset let starou verzi, která vznikla už v roce 2004 za tehdejšího náměstka ministra průmyslu Martina Peciny.

Ekologové tvrdí, že MPO nevychází z evropských strategií snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování podílu obnovitelných zdrojů a energetické efektivity.

To kritizovali i na jaře, včetně předpokládaného rozvoje jaderné energetiky a větší role energetického využívání odpadu. Aktuální verze koncepce je ale prý ještě horší než původní.

"Pokud má být výsledkem návrhu energetické koncepce rostoucí spotřeba energetických zdrojů, nárůst naší dovozní závislosti na ropě, plynu a uranu na 70 procent veškeré v tuzemsku spotřebované energie a nové jaderné elektrárny - a vedle toho jen nedostatečný podíl čisté energie z obnovitelných zdrojů, tak je tu něco hodně špatně," uvedl ekolog a odborník na jadernou energetiku Edvard Sequens ze sdružení Calla. ČR podle něj potřebuje moderní energetiku evropského střihu, nikoliv oprašování reliktů minulosti.

Ekologové poukazují například na změnu v přístupu k územním limitům těžby uhlí. Nepočítá se tak s ochranou sídel ohrožených těžbou, které jsou například v Horním Jiřetíně, Okoříně nebo v litvínovské čtvrti Hamr.

Koncepce nově plánuje například ukončit podporu obnovitelných zdrojů nebo zvýšit spalování odpadu. "Nerespektování limitů je politicky zásadní obrat," řekl ČTK Jan Rovenský z organizace Greenpeace, který doufá, že vláda Jiřího Rusnoka v demisi tuto energetickou koncepci neschválí.

Vláda loni v listopadu vzala předchozí verzi koncepce, která obsahovala plány na vývoj české energetiky v příštích 25 letech, na vědomí s tím, že se musí ještě projednat dopady na životní prostředí. Vyjádřit se k ní chtěly i Rakousko, Německo i Slovensko.

Předchozí verzi koncepce v minulosti kritizoval i předseda Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek. Podle něj byl návrh překonaný ještě před svým vlastním schválením, protože od jeho vypracování došlo na energetickém trhu k turbulentním změnám.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist