Pražská společnost TELMO rozdala v letech 2010 a 2012 politickým stranám přes 400 milionů korun. Jestliže v roce 2010 dala 70 tisíc korun ODS, o dva roky později poslala 35 tisíc TOP 09 a 300 tisíc korun sociálním demokratům.

Za poslední dva roky firma získala veřejné zakázky za téměř 19 milionů korun ve středních Čechách a na Liberecku. 

Všechny tyto informace lze vyčíst z nového webového portálu politickefinance.cz, který ve středu zprovoznil Sociologický ústav Akademie věd ČR. Tříletý projekt má významně zprůhlednit tok stranických peněz.

Databáze, kde jsou uvedeny příjmy a výdaje dvanácti největších či nejznámějších politických stran a hnutí včetně darů od jejich sponzorů, je propojena s databází obchodního rejstříku a portálem vsechnyzakazky.cz. Lze tak snadno dohledat, zda firma, která politické straně peníze darovala, za to mohla získat výhodu. Zároveň je vidět, kdo firmu vlastní, případně ovládá. Všechna data jsou z veřejných zdrojů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.