První místopředseda ČSSD Michal Hašek lhal a měl by co nejrychleji odejít ze stranického vedení, tvrdí poslanec sociálních demokratů Jan Hamáček, který byl volebním lídrem ve středních Čechách.

"V jeho (Haškově) případě je situace naprosto neudržitelná," říká Hamáček v rozhovoru pro IHNED.cz.

Hamáček tak navázal na středeční prohlášení šéfa Senátu Milana Štěcha, který je ještě přísnější a volá i po rezignaci Haškových věrných, kteří s ním byli v sobotu večer na utajené schůzce v Lánech u prezidenta Miloše Zemana: jde o Zdeňka Škromacha, Jeronýma Tejce a Jiřího Zimolu.

Podle Hamáčka by Hašek měl dokonce z politiky nadobro odejít, protože voličům lhal, když setkání s prezidentem opakovaně zatloukal a přiznal se až ve středu. Hašek rezignaci odmítá.

Michal Hašek pod tlakem nakonec přiznal, že na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech byl. Jak jeho otočku vnímáte?

Mě jeho dnešní prohlášení překvapilo. Ještě včera tvrdil, že na žádné schůzce nebyl. Pokud dnes říká, že tam byl, tak včera nemluvil pravdu. A podle mě platí, že politik lhát nemá. A když lže, tak nemá být politikem.

Co aktuální situace znamená? Třeba předseda Senátu Milan Štěch už řekl, že nejen Hašek, ale i jeho věrní Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola by měli odstoupit ze stranického vedení. Jak byste situaci řešil vy?

Nejsem zastáncem kolektivní viny. Pokud vím, tak kromě Michala Haška ti zbývající nelhali. Oni schůzku veřejně nepopřeli, maximálně ji odmítli komentovat. Milan Chovanec dokonce setkání přiznal. U nich z mé strany není odsudek tak přísný. Mně na tom všem nejvíc vadí, že Michal Hašek ještě včera několikrát řekl, že v Lánech nebyl, ale on tam byl, což dnes přiznal. To je ten problém. Já mu vyčítám lež. Osobní odpovědnost by měli zhodnotit všichni podle svého svědomí, ovšem u Michala Haška je evidentní, že nemluvil pravdu.

Zbývá vám ještě 30 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se