Uvnitř sociální demokracie se den po volbách naplno rozhořel očekávaný spor mezi jejím předsedou Bohuslavem Sobotkou a jeho prvním zástupcem Michalem Haškem. A během několika hodin se ukázalo, kdo zřejmě bude vítězem: Zemanův favorit Michal Hašek.
Předsednictvo strany totiž po několikahodinovém jednání v neděli večer vyzvalo dosavadního šéfa a volebního lídra Bohuslava Sobotku, aby odstoupil jak z vyjednávacího týmu, tak z čela ČSSD.
V otevřeném boji o moc se proti Sobotkovi postavilo 20 členů stranického vedení, podporu měl jen od 13.
Sobotka na výzvu zareagoval okamžitě, odmítl ji. Nechce prý, aby strana přišla o autonomii a byla pod vlivem zemanovců. "Nebudu rezignovat na základě dnešní výzvy, kterou přijala většina členů předsednictva v hlasování, protože chci na půdě sociální demokracie i nadále hájit hodnoty, kterým věřím. A mezi ty patří nejenom otázka určité slušnosti, elementárního dodržování pravidel, ale také nezávislé sociální demokracie," uvedl.
"Jako předseda můžu být odvolán jen v tajné volbě ústředního výkonného výboru," dodal.
A záhy našel zajímavého zastánce. Andrej Babiš vzkázal z výletu do Francie, že Sobotkovo odstoupení by destabilizovalo situaci."Jsem šokován, co se děje v ČSSD, protože tahle strana, vítěz voleb, destabilizuje naši politickou situaci, a doufám, že voliči sledují, co se tam děje, a že pochopili, že polistopadovým stranám jde jen o moc a peníze," prohlásil Babiš v ČT. "Pokud se ČSSD rozdělí, tak zradí vlastně své voliče," dodal šéf druhého nejsilnějšího volebního uskupení.
Je otázkou, jak dlouho ještě Sobotka vrtkavou pozici ustojí. "Velmi obtížně si lze představit, že bude dál předsedou sociální demokracie," podotýká šéfkomentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.
Za Haška se, podle očekávání, postavil i prezident Zeman. Časopisu Týden řekl, že by na Sobotkově místě po nízkém volebním zisku rezignoval.
Hašek rovnou sestavil nový tým, který má vyjednávat o složení vlády. Spolu s ním je v něm Jeroným Tejc, Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec. V návaznosti na sestavení vlády pak chce Hašek předčasný sjezd strany. Do jeho konání prý bude uznávat Sobotku jako svého šéfa. "Je pravda, že Bohuslav Sobotka zůstává předsedou ČSSD až do předčasného sjezdu. Já budu jako hlavní pověřený vyjednavač dál informovat Bohuslava Sobotku," prohlásil Hašek.
Sobotkovu rezignaci navrhl Onderka
Už před začátkem jednání předsednictva ČSSD se ukazovalo, jak to ve vedení nejsilnější povolební strany vře. Podle fotoreportéra ČTK na sebe před Lidovým domem pokřikovali například neúspěšný prezidentský kandidát a senátor Jiří Dienstbier a místopředseda strany Zdeněk Škromach. Ten podle informací ČTK dával svůj názor velmi hlasitě najevo i na zasedání předsednictva.
Návrh na to, aby Sobotka odstoupil, pak na sebe vzal brněnský primátor Roman Onderka.
S ofenzivou proti Sobotkovi ale začal po necelém dni váhání jihomoravský hejtman Hašek, který už v neděli odpoledne řekl, že kdyby byl předsedou on a volby dopadly pro ČSSD ziskem 20,5 procenta, odstoupil by: "Přes všechny výhrady, které můžu mít ke komunikaci manželů Paroubkových v posledních letech, Jiří Paroubek se před třemi lety zachoval jako chlap, při dvaadvacetiprocentním volebním výsledku prostě vyhodnotil, že to nebyl dobrý výsledek, a sám oznámil rezignaci."
Jenže Sobotka mu nezůstal nic dlužen. Podle něj je sociálnědemokratický slabší výsledek z velké části způsoben právě tím, jak se během kampaně choval Hašek, který otevřeně hovořil o spolupráci se zemanovci, který podporoval vládu Jiřího Rusnoka a nepřímo umocňoval dojem rozhádanosti uvnitř ČSSD.
"Jsem přesvědčen, že k tomu, že nás lidé ve volbách vnímali jako nejednotnou politickou stranu přispěl i postup Michala Haška, Jeronýma Tejce a dalších na jednání ústředního výkonného výboru," připomněl srpnové hlasování ÚVV, kde se původně formální potvrzení jeho kandidatury na premiéra změnilo v ukázku rozporu v ČSSD. V tajné volbě proti Sobotkovi hlasovalo 51 ze 151 členů širšího vedení. Objevily se spekulace, že šlo o Haškem vedený pokus Sobotku zbavit funkce. Hašek to ale popřel.
"Už tehdy jsem byl ale informován o tom, že ať už volby dopadnou jakkoliv, okamžitě po volbách přijde další pokus, abych byl odstraněn z čela sociální demokracie," uvedl Sobotka.
"V okamžiku, kdy se část lidí nechala vyhecovat k tomu, aby v průběhu kampaně hlasovala o odvolání volebního lídra, řadu voličů to znejistělo. Nedivím se, že řada lidí nevěřila, že ČSSD bude po volbách schopná udržet jednotu a realizovat svůj program," řekl Sobotka v rozhovoru pro IHNED.cz a Hospodářské noviny.
Hašek zase vidí příčiny nečekaně slabého výsledku v nedostatečném připomínání fungování pravicové vlády ODS, TOP 09 a LIDEM nebo v možná nedosti věrohodném vlastním řešení. A pochybuje "jestli kampaň založená primárně na jednom muži byla správná. Už jsme to zažili za Jiřího Paroubka, k čemu to vedlo, jsme věděli, přesto jsme svým způsobem část té kampaně zase postavili pouze na jednom muži," uvedl s tím, že si Sobotka před dvěma měsíci nechal schválit rozsáhlé kompetence, aby osobně boj o hlasy voličů řídil.
Lidé podle Haška, který kritizoval i údajně přehnané vymezování se vůči zemanovcům nebo prezidentovi Miloši Zemanovi, chtějí vidět spíše týmovou kampaň.
Sobotka: Vedení složí mandát na sjezdu
Předseda sociální demokracie už odpoledne tvrdil, že ani pod Haškovým tlakem rezignovat nehodlá, a setrvání v čele strany spojil s úspěchem svého vyjednávání o nové vládě.
Zároveň vybídl, aby se na jaře 2014 uskutečnil mimořádný sjezd ČSSD, na kterém by se znovu zvolilo vedení strany. "Chci, aby se na jaře příštího roku sešel sjezd ČSSD, ještě před evropskými volbami. Chci, aby tam celé vedení strany složilo mandát. Měli bychom diskutovat o dalším směřování sociální demokracie. Je tady evidentně napětí mezi tím, zda máme sledovat zemanovskou politiku, která byla v podobě SPOZ silně poražena, nebo jestli se máme snažit o modernější pojetí levice," dodal.
Sociální demokracie podle Sobotky potřebuje hlubší debatu o výsledku voleb, který považuje za varovně zdvižený prst od voličů všem standardním stranám. "Se sjezdem není možné čekat mimo jiné proto, aby se ukončila ona schizofrenie, která ve straně panuje v důsledku toho, že jsme neustále atakováni ze strany zemanovců a je tady snaha sociální demokracii vnitřně rozbíjet," dodal.
Podle Sobotky je ale třeba nejen znovu ujasnit, kam ČSSD jde, ale i to jak. Požaduje proto, aby příště stranické kandidátky vznikaly přímou volbou: "Jedna z věcí, kterou bychom měli udělat, je změna sestavování primárek. Měli bychom je otevřít tak, aby v nich mohli hlasovat všichni členové. Vnitrostranické přímé volby v jednotlivých volebních okrscích. Je třeba angažovat nové lidi a nové členy, naše kandidátky byly teď často překopány prostřednictvím preferenčních hlasů, takže je evidentní, že něco není dobře."
Tajná schůzka u Zemana
Že nedělní schůze členů nejsilnější parlamentní strany přinese i personální změny, nepřímo naznačil už v poledne prezident Miloš Zeman, když v neděli v ČT řekl, že sestavením vlády pověří toho, koho mu doporučí předsednictvo ČSSD. Čtyřiatřicetičlenné širší vedení sociální demokracie, v němž nemá nikdo jasnou převahu, přitom již dříve doporučilo Sobotku.
A objevily se i další informace, které odhalují, že převrat ve vedení ČSSD Zeman s Haškem zřejmě předem konzultoval. Podle informací České pozice se s ním prezident sešel už v sobotu večer na poradě v Lánech, kam přijel i další Zemanův favorit Škromach, volební manažer strany a plzeňský hejtman Milan Chovanec, Jeroným Tejc a Jiří Zimola. Sobotka od schůzce v Lánech nevěděl...
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist