Vláda nepředloží Senátu zákonné opatření, které by vyňalo Pražský hrad z církevních restitucí. Ministři kultury, spravedlnosti a vnitra mají ale zpracovat návrh řešení situace, aby se jí mohla zabývat příští vláda.

Po jednání kabinetu to oznámili premiér  Jiří Rusnok a ministr vnitra Martin Pecina, který s návrhem na zákonné opatření přišel.

Rusnok má za to, že otázka církevních restitucí je výsostně politickou, a proto by ji měla řešit až nová politická reprezentace vzešlá z předčasných voleb.

Již v pondělí premiér po jednání s kardinálem Dominikem Dukou uvedl, že pro zákonné opatření není. Věc podle něj není tak naléhavá, aby se nyní musel měnit zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Také podle Peciny je situace sice vážná, není ale tak časově naléhavá, aby bylo nutné ji řešit předložením zákonného opatření horní komoře.

Vyjmout areál Pražského hradu z církevních restitucí navrhlo ministerstvo vnitra, protože podle něj pražské arcibiskupství v rozporu s dohodou z roku 2010 požádalo letos v srpnu o některé budovy a pozemky na Hradě.

Duka ale v pondělí řekl, že s exprezidentem Václavem Klausem i současnou hlavou státu Milošem Zemanem vyjednal takové uspořádání, podle něhož by budovy, které církve v areálu Hradu užívají, měly zůstat církevní. Objekty potřebné pro bezpečnostní chod státu by pak zůstaly státu.

Zákonné opatření kvůli Pražskému hradu a církevním restitucím požadují sociální demokraté.