Prahu si v úterý vybraly za cíl hned dvě skupiny aktivistů. Na budovu Národního divadla vyšplhalo několik členů ekologické organizace Greenpeace a snaží se na ní vyvěsit transparent vyjadřující se proti politickým stranám, které podporují prolomení těžebních limitů uhlí na severu Čech.
Na Klárově blízko sídla vlády se na lampách pouličního osvětlení objevilo pět oběšených figurín s nápisem "Šel proti KSČ(M)", které mají symbolizovat více než 250 lidí popravených komunisty v Československu. Za touto akcí stojí lidé ze sdružení Dekomunizace, kteří tím chtějí upozornit na hrozící nárůst vlivu komunistů po volbách.
Aktivisté z Greenpeace chtějí před volbami apelovat na voliče, aby nevolili politiky, kteří podporují vyvlastňování a bourání obcí kvůli uhlí a další devastaci severních Čech těžbou.
"Jsme tady, abychom voličům jasně řekli, nevolte uhlí," řekl vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Podle aktivistů je absurdní bourat památky nebo domovy lidí jen kvůli těžbě uhlí.
Několik aktivistů rozbaluje transparenty, na nichž jsou portréty pěti známých politiků, kteří zrušení územních ekologických limitů těžby uhlí podporují. Jde o Vojtěcha Filipa (KSČM), ministra vnitra v demisi Martina Pecinu, exministra průmyslu Milana Urbana a Michala Haška (oba ČSSD) a Janu Bobošíkovou (Hlavu vzhůru). Na dalším transparentu bylo napsáno "Vyvlastnit a zbourat?".
Aktivisté: Zbourali by i Národní divadlo?
"Jejich vyobrazením mimo jiné klademe i otázku, jestli by chtěli bourat Národní divadlo, kdyby se pod ním našlo uhlí. Máme zato, že by mělo zůstat to, co vláda slíbila počátkem 90. let, že už se žádné památky a žádné obce kvůli uhlí bourat a vystěhovávat nebudou," dodal Rovenský.
Akce začala za přítomnosti médií až v půl osmé ráno. Protáhla se však o více než hodinu, protože se nedařilo rozbalit větší z transparentů, který vážil několik desítek kilo. "Bojím se, aby nespadli, protože je dům v opravě a ve špatném technickém stavu. My s tím nemáme nic společného," reagoval ředitel ND Jan Burian, jemuž aktivisté poslali sms, až když byli na budově.
Šéf Greenpeace chce vysvobodit aktivisty z ruského vězení. Dožaduje se schůzky s Putinem - čtěte ZDE
Aktivisté Greenpeace protestovali proti Gazpromu. Ruští pohraničníci je zajali - čtěte ZDE
Na internetových stránkách organizace stojí, že těžba zničí velkou část krajiny, ohrozí zdraví místních, miliardy korun potečou do kapes uhlobaronů a zmizí 4000 pracovních míst ve zbouraných obcích.
Podle Greenpeace, které analyzovalo volební programy a odpovědi jednotlivých politických stran, garantují zachování limitů těžby Strana zelených, TOP 09, Změna, Pirátská strana a Úsvit přímé demokracie.
"Komunisty novým kouskům nenaučíš"
Pět figurín oběšenců s červenou oprátkou kolem krku a nápisem Šel proti KSČ(M) na hrudi visí od úterních 05:00 na lampách v Praze na Klárově. Mají symbolizovat více než 250 lidí popravených v Československu z politických důvodů za komunistického režimu a upozornit na to, že po nynějších sněmovních volbách hrozí nárůst vlivu komunistů. Akci nazvanou "Šel proti KSČ(M) aneb Staré známé komunisty novým kouskům nenaučíš" organizuje občanské sdružení Dekomunizace.
Na minulost komunistické strany měl upozornit i pondělní koncert iniciativy Nikagdá nězabuděm na pražském Staroměstském náměstí, na který dorazilo podle pořadatelů 20 tisíc lidí. Fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE.
Sdružení Dekomunizace oběsilo figuríny už v pondělí v Jihlavě, v Táboře a Hradci Králové. Akci v Jihlavě sledovaly desítky lidí, kteří právě vycházeli z domu kultury, na kterém oběšenci visí. Někteří se smáli, jiní jen pozorovali dění. Místem několikrát projela policejní hlídka, ale situaci pouze monitorovala.
Figurín si v Hradci nevšimli
V Hradci Králové figuríny moc pozornosti nevyvolaly. "Sedím tu od rána, ale ani jsem si toho, jak to přidělávají, nevšiml," řekl ČTK rybář, který nedaleko chytal ryby.
Bývalí političtí vězni odmítají medaile od Zemana. Prý se málo postavil komunismu - čtěte ZDE
Před 25 lety zemřel disident Pavel Wonka. Poslední politická oběť komunistů - čtěte ZDE
Města aktivisté podle člena sdružení Jiřího Nováka vybrali náhodně.
Oběšenci na pražském Klárově
Cílem sdružení Dekomunizace je podle jeho webových stránek zbavit KSČM a její členy podílu na moci v České republice neustálým nenásilným připomínáním zločinů této ideologie veřejnosti. Prostředkem má být poskytování informací dostupnými prostředky a pořádání kulturních a osvětových akcí. KSČM podle sdružení kráčí ve stopách předlistopadové KSČ a nikdy se od jejích skutků nedistancovala. Současní komunisté se naopak k jejímu odkazu na svých akcích zcela nepokrytě hlásí, tvrdí sdružení.
Zakládajícími členy sdružení byli mimo jiné novinář Ivan Medek nebo režisér Ladislav Smoljak a další známé osobnosti.
Další protestní počin, tentokrát namířený proti Hradu, v centru Prahy má na svědomí sochař David Černý, který v pondělí umístil na ponton uprostřed Vltavy obří vztyčený prostředníček namířený na Pražský hrad. Nové dílo nechce příliš komentovat, podle něj je gesto dostatečně známé i výmluvné, důležité pak podle něj je, kam směřuje.
Černý se před několika lety podílel na iniciativě S komunisty se nemluví, i v té použil pro výtvarné materiály stejné gesto. Prostředníček byl navíc porostlý ostny.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist