Na Vltavě v centru Prahy se v pondělí ráno, jen pár dní před předčasnými parlamentními volbami, objevil rozměrný objekt v podobě vztyčeného prostředníčku, který směřuje k Pražskému hradu. Na Vltavě socha zůstane až do voleb.

Desetimetrový fialový objekt tam umístil sochař David Černý, který svými uměleckými díly aktuální politickou situaci glosoval v minulosti již několikrát.

Nové dílo nechce příliš komentovat, podle něj je gesto dostatečně známé i výmluvné, důležité pak podle něj je, kam směřuje. Černý se podílel na prezidentské volební kampani Karla Schwarzenberga, soupeře nynější hlavy státu Miloše Zemana.

Sochu nechtěl hodnotit ani Zeman, který je nyní na návštěvě Ukrajiny. "Zatím jsem to neviděl, takže se k tomu nemohu vyjadřovat," vzkázal prostřednictvím své mluvčí Hany Burianové.

Umělecké dílo na Vltavu David Černý umístil se souhlasem Povodí Vltavy. "O souhlas s umístěním plavebního zařízení požádala společnost Prague Boats, s.r.o. V žádosti bylo pouze uvedeno umělecké dílo, bez další specifikace," popsala mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

Povodí Vltavy zároveň stanovilo způsob ukotvení, případnou manipulaci při mimořádné hydrologické situaci a další podmínky. O umístění plovoucího zařízení si podle Pohůnkové podobným způsobem může požádat každý.

Prostředníček na Vltavě je zvětšený, proti prstu na ruce má o dva klouby navíc.

Černý se před několika lety podílel na iniciativě S komunisty se nemluví, i v té použil pro výtvarné materiály stejné gesto. Prostředníček byl navíc porostlý ostny.

Podívejte se na další kontroverzní díla Davida Černého:

Urážlivé gesto vztyčeného prostředníčku je značně rozšířené a v oblibě ho mají i čeští politici. V únoru 2007 ho použil v parlamentu tehdejší premiér Mirek Topolánek. Později vysvětloval jeho význam jako neverbální komunikaci s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

O rok později gesto použil Kalousek vůči tehdejšímu poslanci Davidu Rathovi poté, co Rath zmínil Kalouska v souvislosti s nedostatečnou péčí o duševně nemocné. Zpěvák Karel Gott zvedl prostředníček dokonce v televizi. Poslal ho těm, kteří mu nepřáli medaili za zásluhy pro Českou republiku.

David Černý je svými kontroverzními a provokativními plastikami vyhlášený. V minulosti například natřel na růžovo známý pražský tank, zavěsil do Lucerny vzhůru nohama mrtvého koně, na jehož břiše sedí svatý Václav a ozdobil Žižkovský vysílač obřími miminky.

Skandál vyvolala také jeho instalace Entropa reprezentující stereotypy evropských zemí, která měla v bruselské budově Rady EU reprezentovat Českou republiku v době jejího předsednictví. Na londýnské olympiádě loni v červenci zase představil klikující autobus London Booster.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist