Vládu s pravicovými stranami nesestavíme, prohlásil Bohuslav Sobotka v pořadu Partie televize Prima. ODS i TOP 09 by podle něj měly po volbách zůstat v opozici. 

"Sociální demokracie nepřipravuje ani neplánuje, že bychom s těmito stranami mohli na vládní úrovni po volbách spolupracovat," prohlásil předseda ČSSD. Pravicové strany přitom označil za příliš programově odlišné.

V diskusním pořadu šéf ODS Martin Kuba nejprve poukázal na velké koalice pravice a sociálních demokratů v Německu a Rakousku. "Já si myslím, že to může nastat i v České republice, ale já to v této chvíli nechci předjímat," řekl Kuba.

O pět hodin později ovšem prostřednictvím mluvčího strany oznámil, že interpretace jeho výroku byla vytržena z kontextu a že "povolební koalice ODS a ČSSD je fakticky nemožná".

ANO: Sobotka se nás snaží zdiskreditovat

Pokud ČSSD, jejíž podpora podle průzkumů od jara dosti klesla, nezíská ve volbách dostatek hlasů, hrozí podle Sobotky spojenectví ODS, TOP 09 a hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše, které označil za pravicové uskupení.

"Může se stát, že hlasy například pro pana Babiše pomohou udržet ve hře jak ODS, tak TOP 09," uvedl Sobotka.

Podle mluvčí ANO Radky Burketové se Sobotka stejně jako ostatní strany snaží před volbami hnutí ANO zdiskreditovat. "Pokud je nám známo, tak ODS i TOP 09 spolupráci s ANO vyloučily," sdělila agentuře ČTK.

"My nebudeme spolupracovat se stranami, které před volbami něco říkají a pak dělají něco jiného. Koalice se sestavují po volbách, které nás teprve čekají," dodala.

Proti spolupráci s ANO se ohradili předseda ODS Kuba i kandidátka ODS na premiérku Miroslava Němcová. Jako důvod uvedla, že Babiš je podezřelý ze spolupráce s komunistickou tajnou policií StB a že hnutí ANO by vzhledem k názorovým rozdílům kandidátů mohlo být "stejně destruktivní silou" jako Věci veřejné v minulém volebním období.

"Je to ODS, která ve svém programu zmiňuje riziko berlusconizace české společnosti jako důsledek koncentrace hospodářské, mediální a politické moci v rukou Andreje Babiše," dodala.

Se zemanovci ve sněmovně nepočítá

Na nedělní tiskové konferenci ČSSD Sobotka také varoval před velkým množstvím stran v Poslanecké sněmovně; doslova řekl, že ČSSD nechce rozpadlou a rozplizlou sněmovnu.

Podle předsedy ČSSD se v současnosti jeho strana možnou spoluprací se SPOZ nezabývá, protože podle jeho názoru se tato strana do sněmovny nedostane. "Takže tyto úvahy v tuto chvíli sociální demokracie nevede," řekl Sobotka.

Sociální demokraté v neděli představili nové volební heslo. Místo dosavadního sloganu "Prosadíme dobře fungující stát" bude znít "Volte ČSSD! Fungující stát prosadí jen silná vláda".

Místopředseda strany Michal Hašek na tiskové konferenci stejně jako Sobotka proto vyzval občany, aby přišli k volbám a dali jeho straně silný mandát.

Související