Práce z oblasti lidského zdraví i pokročilé matematiky ocenila porota v sedmém ročníku Českých hlaviček. Soutěž pro středoškoláky je mladší obdobou prestižní ceny Česká hlava pro špičkové vědce. Cílem je popularizace vědy a podpora nadějných studentů.
"Do soutěže se přihlásila zhruba stovka studentů, kvalita prací byla standardně vysoká, proto jsme museli v některých kategoriích vyhlásit více vítězů," říká zástupce ředitele Česká hlava Václav Marek ml.
Někteří dřívější laureáti už působí na univerzitách a vedou vlastní výzkum, vědeckou kariéru plánuje i většina letošních vítězů.
Například devatenáctiletý student Evžen Korec z Gymnázia Altis v Praze 10 se v oceněné práci zaměřil na výpočet RPSN, tedy roční procentní sazby úvěrových nákladů. Sazba je povinně uváděná u některých typů úvěrů a umožňuje spotřebitelům snáze posoudit jejich výhodnost.
Korec zjistil, že rovnice z matematického hlediska nemusí mít jen jedno řešení. Student také shromáždil podklady pro novelizaci zákona, který RPSN definuje.
Hned ve dvou kategoriích uspěl výzkum zaměřený na lidské zdraví. Robin Kryštůfek z Gymnázia Na Vítězné pláni v Praze zkoumal účinné látky proti viru HIV, který způsobuje chorobu AIDS. Navrhl sérii pěti derivátů, které by bylo možné v cílené antivirotické léčbě použít.
V soutěži uspěla také studentka z Gymnázia Řečkovice, která se zaměřila na výzkum nádorových onemocnění. Vypracovala analýzu několika konkrétních mutací proteinu p53.
Vysoce odbornou práci předložila porotě Aranka Hrušková z Gymnázia Christiana Dopplera v Praze. Své úsilí věnovala řetězovým zlomkům kvadratických iracionalit. Řetězové zlomky znají matematici již několik století, v budoucnu by se mohly uplatnit při zrychlení počítačové aritmetiky. Řetězovými zlomky totiž lze dělit a násobit rychleji než s desetinnými čísly.
O setrvačník projevila zájem univerzita
Studenti Ondřej Svoboda a Ondřej Zbytek z Gymnázia Opatov v Praze navrhli supravodičový setrvačník, mechanické úložiště energie, které by mohlo být alternativou současným technologiím.
Vše začalo snahou vymyslet nějaký atraktivní pokus pro den otevřených dveří školy. Volba padla na experiment s kvantovou levitací, od kterého vedla cesta k serióznějšímu výzkumu. "Dozvěděli jsme se, že tyto materiály mají mnohem větší možnosti," uvedl Zbytek.
Studenti pak společně vytvořili prototyp. Nyní je oslovil doktorand z České zemědělské univerzity, který má zájem postavit v laboratoři skutečné zařízení podle jejich návrhů.
Porota ocenila také práci věnovanou přípravě chalkogenidových skel nebo mobilní aplikaci pro ulehčení studijní přípravy. Do každé kategorie se hlásilo osm až deset nominantů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist