Na třetí předvolební debatě, konané v redakci Hospodářských novin a iHNED.cz, se sešli lídři stran kvůli školství. Debaty se zúčastnili Marcel Chládek z ČSSD, Petr Fiala z ODS, Anna Putnová z TOP 09, Marta Semelová z KSČM a Ondřej Liška za Stranu zelených.

Hlavní problém, který politici řešili, byla kapacita míst ve školkách a pak také financování či uplatnění studentů na trhu. Sociální demokraté navrhují, aby střední školy dostávaly peníze podle toho, zda vychovávají absolventy, o něž je zájem na trhu práce.

Více školek ve městech

Letos na jaře se nedostalo do školky přes 60 tisíc dětí. Politici slibují, že míst přibude – zjednoduší prý zakládání školek a městům na ně přispějí.

Jedním z témat, kterým se chtějí politici v příštích letech hodně věnovat, je předškolní vzdělávání. Každoročně se totiž nedostanou místa na desítky tisíc dětí ve školkách. Z ekonomických studií přitom vyplývá, že lidé, kteří chodili do mateřské školy, mají lepší šanci dostat se na univerzitu. Flexibilní nabídka školek také pomáhá rozvoji částečných úvazků pro mladé rodiče.

Počet školek i jejich zakládání se proto má změnit, shodli se v debatě HN jak Marcel Chládek z ČSSD, tak Petr Fiala z ODS či Anna Putnová z TOP 09.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se