Bývalý předseda Fondu národního majetku Roman Češka se stal koncem devadesátých let prvním, kdo veřejně upozornil, že v Mostecké uhelné probíhá nepřátelské převzetí. A byl také jedním z mála, kdo se snažil manažery kolem Antonína Koláčka či Oldřicha Klimeckého zastavit: začátkem roku 1998 nechal svolat valnou hromadu, na které se pokusil vedení tehdy ještě polostátní firmy odvolat. Průběh valné hromady ovšem ukázal, že manažeři již kontrolují v dolech většinu.

„V té době ještě bylo možné situaci zvrátit a Mosteckou uhelnou zachránit pro stát. Chyběla ovšem vůle u politiků,“ říká Češka, který dnes vede vlastní poradenskou společnost Value Added.

Cítíte po švýcarském rozsudku zadostiučinění?

Přímo zadostiučiněním bych to nenazval. Na jedné straně jsem samozřejmě rád, že spravedlnosti se alespoň částečně učinilo zadost. Na druhé straně jsem ale rozladěný z toho, jak české vyšetřovací orgány dlouhé roky tvrdily, že se v Mostecké uhelné nic nezákonného nedělo. S tím jsem já sice souhlasit nemohl, ale pořád zůstávala možnost, že jsem se mýlil. Po tom švýcarském rozsudku však máme potvrzené, že celá kauza mohla v Česku skončit úplně jinak.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se