Zákonná pravidla financování volební kampaně zcela nedodržel žádný z devíti kandidátů na prezidenta, uvedl senátní mandátový a imunitní výbor.

Prohřešky ale nebyly zásadní, řekl v úterý novinářům předseda výboru Jiří Oberfalzer (ODS). Podle něj se však audit nezabýval možným financováním mimo transparentní účet, ale pouze údaji, které obdržel od kandidátů. Prezidentským adeptům, ačkoli chybovali, nehrozí žádný postih, neboť zákon nic takového nepředpokládá.

Kandidáti chybovali například v tom, že transparentní účet pro financování kampaně neuzavřeli dnem vyhlášení volebních výsledků. Platilo to zejména pro prezidenta Miloše Zemana a současného ministra financí Jana Fischera, kteří ještě dlouho po volbách spláceli své závazky a přijímali příspěvky na své volební účty.

Oberfalzer ale upozornil na to, že v této záležitosti porušili zákon všichni kandidáti. Ustanovení označil za nepraktické.

Na volebních účtech všech kandidátů se objevovaly podle závěru výboru neidentifikované dary, a to třeba i od nich samotných. Zákon totiž předpokládá i uvedení data narození a bydliště donátora. Karel Schwarzenberg, Fischer, Taťána Fischerová a Zuzana Roithová chybovali podle výboru v identifikaci původu nepeněžitých darů.

Žádný z adeptů na Hrad nezveřejnil na webu veškeré účetnictví shodné s podklady pro senátní výbor. Fischer a Vladimír Franz měli dva volební účty, zákon ale předpokládá jen jeden. Kandidáti věsměs měli také formální problémy s převáděním nevyužitých peněz na veřejně prospěšné účely.

Jen čtyři kandidáti - Jana Bobošíková, Franz, Roithová a Schwarzenberg - vedli účetnictví zcela podle příslušného zákona, Fischerová splnila podmínku s výhradami. V případě Jiřího Dienstbiera, Fischera, Přemysla Sobotky a Zemana to podle výboru nebylo možné plně ověřit.

Auditor ani výbor nemohli ověřit ani to, zda veškeré výdaje na kampaň byly hrazeny výhradně z volebních účtů. "Pokud by někdo očekával, že odhalíme nějaké nepravosti, které běžely mimo oficiální transparentní účet, tak to samozřejmě není v silách auditora ani mandátového a imunitního výboru," řekl Oberfalzer.

Jen Fischerová a Roithová prokazatelně použily peníze z volebního účtu výhradně na kampaň. U zbylých kandidátů to nebylo možné ověřit.

"Nelze říci, že bychom identifikovali u kteréhokoli z kandidátů nějaké zásadní prohřešky, zásadní provinění vůči zákonu. Šlo vesměs o věci v zásadě bagatelní nebo ryze formální," zdůraznil Oberfalzer. Podle něho lze říci, že věcně byly kampaně férové.

Kandidáti podle Oberfalzera měli často problém porozumět tomu, co jim zákon ukládá. Výbor kvůli tomu doporučil zákon vyjasnit.