Bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora a zbrojař Pavel Musela jsou i nadále stíháni v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné (MUS).

Žalobce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda zamítl v těchto dnech jejich stížnosti proti obvinění. Sýkora tak i nadále čelí obvinění z přijímání úplatku a Musela z podplácení. Oběma hrozí až pět let vězení. Podle žalobce jejich stíhání souvisí s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS.

Sýkora totiž podle vyšetřovatelů sehrál klíčovou roli v obelhání tehdejší vlády Miloše Zemana ohledně privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Za to měl inkasovat minimálně tři miliony korun. Zbrojaře a lobbistu Pavla Muselu viní z toho, že úplatky údajně distribuoval.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Sýkora podle policie napomohl ovládnutí společnosti jejími vlastními manažery a za její vlastní peníze. Údajně přesvědčil tehdejší Zemanův kabinet, aby skupině schované za zahraničního investora Appian Group odprodal zbývající menšinový podíl ve firmě za 650 milionů korun.

Žalobci v kauze MUS nyní vedou jedno společné řízení. Kromě Musely a Sýkory jsou v něm stíhání za zneužití informace a postavení v obchodním styku také bývalí manažeři a vlastníci dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus.

Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Loni v říjnu jim přibylo obvinění z podvodu při privatizaci této firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. Obvinění společně s nimi čelil také miliardář Luboš Měkota. V jeho případě však bylo stíhání zastaveno, neboť v březnu zemřel.

Privatizací MUS se zabývá i soud ve Švýcarsku, rozsudek nad pěticí obžalovaných bývalých manažerů a jedním Belgičanem má být vynesen ve čtvrtek. Rozsudek bude zajímavý i pro české žalobce. Podle nich by vyšetřování v Česku mělo trvat ještě několik měsíců. Nyní se čeká na právní pomoc ze Švýcarska a Kypru, která by pro vyšetřování měla podle Šeredy přinést klíčové důkazy.

Prokuratura na začátku července navrhla exmanažerům trest vězení pět let nepodmíněně a miliardové peněžní pokuty za údajné podvody, praní špinavých peněz a porušení povinností při správě cizího majetku. Pro šestaosmdesátiletého Belgičana Jacquesa de Grootea žaloba žádala dva roky vězení podmíněně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist