Český soutěžící Lukáš Červenka propojil dva softwarové balíky a vytvořil počítačový program umožňující hledat stabilní struktury chemických látek. Zabývá se třeba tím, jak vypadají molekuly helia. Proč se věnuje právě tomuto vzácnému plynu? „Chladné heliové plazma má velmi slušné sterilizační účinky. Lze ho použít pro dezinfekci povrchu nebo léčení chronických ran,“ vysvětluje. Jeho poznatky by se tak jednou mohly aplikovat třeba v nemocnicích. „Hodně mě inspiroval můj učitel fyziky, který mi doporučil projekt Otevřená věda,“ vysvětluje Lukáš, jak se dostal k bádání. V rámci Otevřené vědy středoškoláci zhruba rok dochází na skutečné výzkumné pracoviště. Lukáš Červenka svůj nápad rozvíjel na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava.

Nyní předvádí svůj vědecký projekt na mezinárodní soutěži mladých vědců European Union Contest for Young Scientists (EUCYS), která v těchto probíhá v Praze na Výstavišti od 20. do 25. září. Už pouhá účast na tomhle klání je pro studenty ve věku 14 až 21 let obrovským úspěchem.

„Už od druhé třídy jsem snil o vědecké dráze,“ svěřuje se další soutěžící Michal Vyvlečka. Původně ale uvažoval spíše o chemii. Jenže během laboratorních cvičení se ve škole jednou nadýchal chemických výparů a omdlel. Proto dal nakonec raději přednost fyzice. Vrhnul se na zkoumání exoplanet, tedy planet nacházejících se mimo naší sluneční soustavu.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se