Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) požádá vládu o půjčku 2,6 miliardy korun, aby zabránila zpožďování plateb zdravotnickým zařízením. Ze systému veřejného zdravotního pojištění dostává totiž méně peněz, než vydá na péči o pacienty.
"Toto řešení považujeme v současné době za nejoptimálnější nástroj pro stabilizaci systému," řekl serveru iDNES.cz, který zprávu přinesl, ředitel odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň.
Podle ministra zdravotnictví v demisi Martina Holcáta by se jednalo o bezúročnou, dlouhodobou půjčku. "Suma 2,6 miliardy korun je polovina částky, kterou by pojišťovna potřebovala na konci letošního roku," dodal Holcát.
Pokud VZP půjčku získá, pokusí se ji splatit do dvou let.
Vláda se chystá utrácet, do VZP pošle miliardy. Stát odkoupí její pohledávky - čtěte ZDE
Nejdražší pacient stojí VZP 54 milionů ročně. Nejvíc pojišťovna vydá na léčbu hemofilie - čtěte ZDE
Částku 2,6 miliardy korun vyčíslila ministerstvu VZP. "My její návrh doporučíme vládě ke schválení," uvedl Martin Holcát. Kabinet by se jím měl zabývat ještě před předčasnými volbami.
Na své středeční schůzi bude vláda projednávat také Holcátův návrh na zvýšení plateb za státního pojištěnce. Zatímco ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby se částka navýšila o 7 miliard korun ročně, ministerstvo financí se pravděpodobně přikloní k variantě, která počítá nejvýše s 3,6 miliardy za rok.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist