Dosud poklidná předvolební kampaň zamířila do divočejších vod. Na sociálních sítích se v pátek začal lavinovitě šířit spis na šéfa hnutí ANO 2011 Andeje Babiše. Dokument, který komunistická StB založila v roce 1980, je dostupný na stránkách České televize. Jedná se o archivní článek, ve kterém ČT citovala týdeník EURO. Ten svůj původní materiál publikoval v prosinci 2011.

Miliardář Babiš už v minulosti spolupráci s StB rezolutně popřel. Na svou obranu dokonce rozpoutal soudní spor, když podal žalobu k soudu v Bratislavě. Podnikatel se domáhá verdiktu, že byl ve svazcích československé komunistické Státní bezpečnosti veden neoprávněně. Líčení začalo letos v červnu a má pokračovat 10. října. Ještě v říjnu by měl bratislavský soud rozhodnout.

"Já jsem žádnou spolupráci s nikým nepodepsal," nechal se slyšet vlastník holdingu Agrofert už dříve. Teď bojuje o hlasy voličů v mimořádných parlamentních volbách.

Svůj postoj Babiš zopakoval i po pátečním kolotoči na sociálních sítích. "Andrej Babiš se nikdy písemně nezavázal ke spolupráci s bývalou Státní bezpečností, nikdy s touto organizací jako agent vědomě nespolupracoval a nikdy ani neprojevil vůli s ní spolupracovat," vzkázal prostřednictvím mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky.

Informace na titulní stránce spisu 25085 na webu ČT souhlasí s dokumentací slovenského Ústavu paměti národa. Dle výpisu registračních protokolů na webu slovenského Ústavu paměti národa souhlasí jméno, krycí jméno, Babišovo datum narození, datum registrace (listopad 1980) i datum převedení na pozici agenta v listopadu 1982.

Babiš tvrdí, že se do přímého kontaktu s bývalou Státní bezpečností dostal přibližně třikrát v letech 1980 až 1982, kdy byl předvolán jako zaměstnanec podniku zahraničního obchodu Petrimex Bratislava.

"Nešlo o žádná utajená setkání, nýbrž vždy o oficiální schůzku vyžádanou ze strany bývalé StB. Tématem těchto v jistém smyslu kárných rozhovorů v žádném případě nebyla spolupráce, avšak skutečnost, že Andrej Babiš jako zaměstnanec tehdejšího podniku Petrimex Bratislava odmítal dovážet nekvalitní a nebezpečné fosfáty ze Sýrie," uvedl Hanzelka.

"Komunistický režim mě donutil dovézt jednu loď fosfátů ze Sýrie do podniku Precheza v Přerově. Při vykládce dělníci i přes plynové masky krváceli z nosu i z uší a ovzduší v celém Přerově bylo zamořeno prachem," popsal Babiš s tím, že po této události ho StB už víckrát nekontaktovala.

Přes to byl Andrej Babiš v archivech veden od roku 1980 jako důvěrník a od roku 1982 dokonce jako agent bývalé Státní bezpečnosti.

"Dalo se čekat, že před volbami tento svazek, který si na mě StB bez mého vědomí vedla, někdo vytáhne. Opakuji to samé, co jsem řekl před soudem. Nikdy jsem s StB vědomě nespolupracoval, nikdy jsem nepodepsal žádnou spolupráci. Ve svazku s krycím jménem Bureš ani žádném jiném nenajdete můj podpis. Tajný policista si svazek vedl jen proto, aby vykazoval nějakou činnost," dodal Babiš.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.