Pražští radní v úterý schválili novelu vyhlášky, která by měla snížit počet heren v ulicích hlavního města. Podle radního Lukáše Manharta (TOP 09) by měly například z restaurací zmizet hrací automaty. Zakázána bude reklama na hazard. Příští týden novelu projednají zastupitelé.

Praha úbytkem herních míst ročně přijde o stovky milionů korun. Novela si navíc vysloužila kritiku, zvláště od Strany zelených.

Kromě snížení počtu míst z původních 650 na 317 počítá vyhláška mimo jiné i s tím, že hazard bude v budoucnu dostupný pouze v kasinech a hernách.

Pražské radnice dostanou možnost samy určit, zda na svých územích loterie a hazardní hry zcela zakážou. Z provozoven navíc zmizí neonové poutače a barevné reklamní tabule lákající gamblery do heren.

Omezení hazardu se projeví na objemu peněz, které jdou do pokladny hlavního města a potažmo i městských částí. Ty si každý rok rozdělují desítky milionů korun.

Do rozpočtu přibude podle Manharta v příštím roce jen polovina původní sumy. Zatímco například v roce 2012 získala Praha z odvodů 850 milionů korun, v příštím roce bude propad o 350 až 400 milionů, odhaduje Manhart.

Podle předsedy pražské Strany zelených Petra Štěpánka novela přenáší odpovědnost na městské části, a otevírá tak příležitost pro provozovatele hazardu korumpovat místní samosprávy.

Většina radnic se také k nulové toleranci zatím nehlásí. Manhart ale tvrdí, že Praha chce pouze nastavit obecná pravidla, jimiž se budou radnice řídit.

"Systém je vyvážený, městské části v něm mají určitou autonomii, ovšem omezenou jasnými pravidly," řekl. Radnice si navíc trvale stěžují na údajně nespravedlivý systém přerozdělování peněz.

Automaty v hernách a kasinech v Česku protečou ročně desítky miliard korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist