| Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Lékaři původně měli vydávat neschopenky elektronicky už od ledna příštího roku. Stát tím plánoval ušetřit až 20 milionů korun, protože nebude muset platit za lékaře poštovné, vše půjde po internetu.

Ale nový projekt má i mnoho odpůrců. Vadí jim hlavně zbytečně složitý systém datových schránek, který ještě zvýší množství administrativy ležící doktorům na bedrech.

O dalším vývoji elektronických neschopenek Kubek jednal v úterý odpoledne s ministrem práce a sociálních věcí Františkem Koníčkem. Shodli se na tom, že lékaři mohou další dva roky psát papírové neschopenky, přechodné období se prodlouží a elektronické neschopenky budou povinné až od ledna 2016.

"Je důležité, aby ten čas lékaři efektivně využili k tomu, aby se na elektronickou komunikaci s Českou správou sociálního zabezpečení připravili," uvedl po jednání Koníček.

Podle něj se v odkladném období odladí i případné nesrovnalosti. "Musí ale už přijít doba třetího tisíciletí s elektronickou komunikací," dodal.

Až dvacet procent všech lékařů nepoužívá v ordinaci počítač. Z těch, kteří počítač mají, jen 60 procent má i připojení na rychlý internet. V některých oblastech připojení není nebo je nespolehlivé. 

"Těžko starší kolegy donutíme, aby začali pracovat na počítači, když jsou celý život zvyklí na něco jiného. Nemůžeme si dovolit, aby kvůli šikaně ze strany státu takoví odborníci přestali povolání vykonávat," komentoval v rozhovoru pro IHNED.cz předseda České lékařské komory Milan Kubek.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se